Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

İran Tavuğu

Mert

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
7,276
Aldığı Beğeni
1
Yaş
37
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tokak tavuğu ve beç tavuğu olarak da bilinen bu süs tavuklarının anavatanı Güney Afrika’dır. Süs tavuğu olmasının yanı sıra etlik tavuk olarak da beslenmektedirler.

Bu tavuk cinsleri 12 yıla kadar yaşarlar. Beç tavuk cinsinin eti ve yumurtası lezzetlidir. Bu amaçlarla da yetiştirilmektedir. İran tavuğu ilkbahar aylarında ürer. Nisan, Mayıs aylarında kuluçkaya yatar ve kuluçka süreleri 30 gündür.

Bir kerede 20 yumurta bırakabilirler, yumurtaları normal yumurtalara göre daha küçük olur. Tadı ise çok lezzetli olduğundan özellikle Avurapa’daki lüks restoranlarda kullanılır.

İran tavuğu baş bölgesi çıplak ve boynunda kırmızı derisi olan bir cinstir. Beyaz benekleri tüylere sahiptir. Yaklaşık olarak 1 -1,5 kg ağırlığında olurlar. Az da olsa uçabilen tavuk ırkları arasında yer alırlar. Yabani türleri sürü halinde yaşar ve geceleri ağaç üstünde geçirirler.

Hem etçil hem de otçul olarak beslenirler. Doğada buldukları böcekleri yerler. Hatta Tokat’ta Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına sebep olan keneleri yemeleri için doğaya salınmışlardır. Bu yüzden tokat tavuğu olarak isimlendirilip diğer şehirlerde de bu yöntem uygulanmıştır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular Forum Tarih
Garfield Off/Topic 0 1
Garfield Off/Topic 0 1
Garfield Off/Topic 0 1
Garfield Off/Topic 0 5
Garfield Tavuklar 0 427

Benzer konular