Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

İzlanda Köpeği

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
İzlanda köpeği ırkı ilk olarak İzlanda’da yaşayan sömürgecilerin yanındaki köpekler tarafından türetilmiştir. Daha sonra Distemper salgısıyla yok olan İzlanda köpeği ırkı, İngiliz ve İzlandalı köpek eğiticiler tarafından yeniden oluşturulmuştur. Spitz ailesinden olan İzlanda köpeği çok sık rastlanan bir köpek ırkı değildir; fakat nesilleri tükenme tehlikesinde değildir.

Temel Özellikleri
İzlanda köpekleri orta ırka dahil edilmektedir. 40 – 50 cm boya ulaşabilen İzlanda köpekleri maksimum 14 kg’a kadar ulaşabilirler. Kulakları havaya kalkık şekilde ve kuyrukları kabarık tüylüdür.

İzlanda köpeğinin en belirgin özellikleri arasında vücudunun çift kat tüyle kaplı olması yer alır. Bu sayede kendilerini İzlanda’nın sert hava koşullarına karşı koruyabilirler. Gri, kahverengi veya siyah kürke sahip olabilirler. Bununla birlikte göğüslerinde veya boyunlarında mutlaka beyaz tüyler bulunur.

Görünüş ve Yapısı

Kabarık tüylere sahip olan İzlanda köpekleri yapılı görünürler. İzlanda köpeğinin görünüşü daha çok tüylere odaklıdır. Kafaları orta derecede büyüktür ve burnu ile ağzı kafasına oranla büyüktür. Burunları siyah renktedir ve kulakları yukarı doğru üçgen şeklindedir. Kuyrukları sırtlarına doğru kıvrımlıdır. Ön bacakları arka bacaklarına göre çok az daha uzundur ve oldukça sağlamdır.

Karakter Özellikleri
İzlanda köpeğinin karakteri sosyal ve oyuncu olarak tanımlanabilir. Genel olarak insanların varlığından hoşlanan İzlanda köpekleri dayanıklı, zeki ve atik bir yapıya sahiptirler. Bu sayede bekçilik özellikleri oldukça kuvvetlidir. Her zaman alarm halinde oldukları için çobanlara oldukça büyük yardımları olur.

Zeki oldukları için eğitimleri de kolay olan İzlanda köpekleri sahiplerine sadıktır. Aynı zamanda koruma içgüdüleri yüksek olduğu için çocuğunuzu korurlar ve severler. Ayrıca İzlanda köpekleri bulundukları ortama hızlıca uyum sağlarlar.

Bakımı
Tüyleri orta uzunlukta olan İzlanda köpekleri çok fazla tüy dökmezler. Düzenli olarak fırçalamak ve haftada 2 – 3 kez banyo yaptırmak gerekir. Hareketli ve oyuncu oldukları için sürekli dışarı çıkarılmalıdır. Eğer düzenli olarak egzersiz yapmazsa İzlanda köpekleri tembelleşebilir ve kilo almaya eğilimli olur.

İzlanda köpeğinin bakımı için bahçeli evlerin yanı sıra apartman daireleri de uygundur. Çok fazla havlamadığı için komşulara rahatsızlık vermez.

Beslenmesi
Orta ırk olan İzlanda köpeklerinin beslenmesi için özel kuru mamalar tercih edilmelidir. Mama seçimleri kilolarına, yaşlarına ve hareketlilik durumlarına göre yapılmalıdır. Ayrıca ev yemeği onlar için zararlıdır; çünkü kilo almaya yatkındırlar.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular