Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Jack Russell Terrier

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
İsmiyle gündeme gelen Jack Ruseell Terrier, 90’lardan beri isim konusunda pek çok değişikliğe uğramıştır. Jack Russel Terrier adı altında farklı ırkların üretilmesi buna neden olmuştur. Yine de halk arasında en yaygın kullanılan ismi Jack Russel Terrier’dir. Genel olarak 13 – 15 yıl yaşayan Jack Russell Terrier İngiliz köpeğidir.

Temel Özellikleri
Jack Russell’in en belirgin özellikleri arasında kaba ve yumuşak olan tüylerinin suya dayanıklı olması gelir. Bu sayede çok iyi bir yüzücüdürler. Yaklaşık 30 – 35 cm boya ve 6 – 8 kg’a sahiptirler. Bacakları diğer terrier ırkı köpeklere göre daha uzun olduğu için avını yakalama konusunda uzmandırlar. Kuyruğu vücuduna göre uzun olan Jack Russell Terrier, özellikle avcılık için kullanıldığında kuyrukları kesilir. Çünkü dar alanlarda avlanmak uzun kuyruk yüzünden zor olur.

Görünüş ve Yapısı

Kaba ve yumuşak tüylere sahip olan Jack Russell Terrier ırkının tüylerinin en az %51’i beyaz renktedir. Aynı zamanda özellikle baş, üst gövde ve kuyruklarında siyah ve sarı – kahverengi lekeler vardır. Ayrıca genel olarak kuyrukları ve kafaları farklı renkte olur.

Kulakları öne düşük ve gözleri masum bir bakışa sahip olduğu için Jack Russell Terrierin görünüşü oldukça sevimlidir. Burunları siyah ve gözleri koyu kahve tonlarındadır.

Karakter Özellikleri
Çok hareketli bir köpek olan Jack Russell Terrier’in karakteri daha çok oyuncu ve enerjiktir. Avcılık içgüdüsüne sahip oldukları için koşmayı ve kazmayı severler. Aynı zamanda zeki bir köpek olan Jack Russell Terrier çevreyi gözlemlemeyi severler. Isırdıkları nesneyi bırakmazlar ve kedilere karşı saldırgan olabilirler.

İnatçı ve başına buyruk hareket ederler; kendilerine kötü davranan insanlara karşı saldırgan olabilirler. Sahiplerine sadık olan Jack Russell Terrierler yavruyken iyi eğitilmelidir.

Bakımı
Kısa tüylere sahip oldukları için Jack Russell Terrierin bakımı oldukça kolaydır. Ölü tüylerden arınması için haftada birkaç kez düzenli olarak taranması gerekir. Oyuncu bir ırk olduğu için kendisine ve çevresine zarar vermemesi için tırnakları düzenli olarak kesilmelidir. Apartman yaşantısına pek uygun değildir; bu yüzden eğer apartmanda bakımı yapılıyorsa mutlaka düzenli olarak dışarı çıkarılmalı ve enerjisini atması sağlanmalıdır.

Beslenmesi
Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir; bu yüzden kendi maması dışında bir şey verilmemelidir. Mama seçerken de içinde tüm besin değerleri olan mamalar tercih edilmelidir. Pişmiş kemik ve yüksek yağ oranına sahip besinler verilmemelidir. Ödül için küçük bisküviler verilebilir; fakat aşırıya kaçılırsa obeziteye neden olabilir. Jack Russell Terrierin beslenmesi için kilosuna, yaşına ve hareket durumuna uygun ölçüde mama verilmelidir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular