Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kap kumrusu

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Streptopelia senegalensis ten oldukça küçüktür. Vücut büyüklüğü Alauda arvensis inkine yakındır. Ancak elmas şekilli kuyruğu daha uzundur. Kuyruğu uzun, ince ve dar; vücut genelde gri beyaz, kanat altı belirgin şekilde kızılımsı, kuyruk siyahtır. Erkenlerin alnı, boğazı ve göğsünün üst kısmı siyahtır. Gençlerde ve dişilerde bu bölge donuk gridir. Uçuşu hızlı, düz ve genelde yere yakındır.


Habitatı
Trapikal ve subtropikal alçak enlemlerde, kurak ve yarı çöl alanlarda yaşar. Ormanlık alanlardan kaçınır, ancak ekvatoryal savannalarda da bulunur.
Yayılışı
KUSBANKta rastladığım ilk kayıt: Sinop Yarımadası (Sinop Yarimadas) ÖKA 23-05-2008. Sonrasında Kulu Kozanlı gölü, Göksu Deltası, Rize, Gaziantep ve Şanlıurfa bölgelerinden de kayıtlar gelmiştir.
Kam kumrusu Sahra altı Afrika ve Madagaskarda yaygın bir türdür. Yayılış alanı Arabistan yarımadası, İsrail in güneyi, Ürdün ve en kuzeyde Türkiye ye kadar uzanmaktadır.

Yerel adları olma ihtimali pek yok gibidir. Çünkü Türkiye için düzenli bir göçmen veya yerli bir tür değildir. Hiç bir bölgemizde yerel bir ad alacak kadar tanınma ihtimali yok gibidir.
Beslenme
Neredeyse sadece tohumler, nadiren böcekler. Zeminde beslenir. Bslenirken oldukça aktiftir, yürür ve kısa aralıklrla koşar.
Biyolojisi
Bu kumru türü oldukça karasal bir türdür. Genellikle açık alanlarda ve yol kenarlarında besşenir. Besini neredeyse bütünüyle ot tohumu gibi küçük tanelrdir. Sürü oluşturan bir tür değildir. Tek veya çift halinde dolaşır. Ancak su birikintilerinde büyük sürüler halinde bulunabilir.


Popülasyonu
Başlıca Afrika kıtasında Sahra altı bölgede yoğun olarak bulunur. Bu bölgede yaygın bir türdür. Tür üzerinde her hangi bir tehdit unsuru bulunmamaktadır. Bu yüzden IUCN tarafından LC kategorisinde listelenmiştir. Arabistan Yarımamadasında'da bulunsa da burada daha seyrektir.
Davranışları
Çalılıklara yuvalanır, iki beyaz umurta yumurtlar. Güvercinlerdeki tipik şeklinde olduğu gibi 16 gün kulıçkaya yatarlar. Dişiler gece ve günün erken saatlerinde, erkekler ise sabahtan ikindi vakitlerine kadar kuluçkada kalır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular