Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kara ördek

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Büyük bir deniz ördeğidir.
Erkeği simsiyah yegane ördek türüdür.Gagadibindekoyu renk bir çıkıntı bulunur. Dişi ve gençler koyu kahve renkdedir ve dişilerin yanakları açık renk olur. Her iki cinsin ayakları gri-yeşildir. Erkeğin büyük gagasının burun delikleri civarı turuncu sarı renkdedir. Uçarken hiç beyaz göstermemesi tanımınında yardımcı bir görüntüdür.
Habitatı
Üreme dönemlerinde tundra ve ormanlık alanlardaki sulak alanlarda, diğer zamanlarda denizlerde yaşarlar.
Yayılışı
Ülkemizde nadiren Karadeniz sahilleri ve Marmara bölgesinde kış göçmeni olarak rastlanır. Yoğunlukla yaşadıkları ve üredikleri bölge Kuzey Avrupa ve Kuzey Asyadır.
*2 şubat 2008 tarihinde Gediz Deltasında Okan Bilge, Zafer Bey ve ben deltanın güneyinde sayım yapaken bahrilerin arasında 2 birey kara ördek gördük ve yaklaşık yarım saat izleme şansımız oldu, sanırım bunu kışlama kaydı olarak değerlendirmek yanlış olmaz. Biyoorhan*

Beslenme
Kabuklu deniz hayvanları, yumuşakçalar, suda yaşayan böcekler, küçük balıklar ve su bitkileri belli başlı yiyecekleri arasındadır.

Biyolojisi
Yuvasını ormanlık alanlarda veya tundralarda, deniz, göl ve dere kenarlarında yere yapar. Yuvayı ve yavruların beslenme görevini dişi kuş üstlenir. Erkekler kuluçka süresinde dişiyi terk eder. Yavruların tamamen tüylenmesi 45-50 gün kadar, gençlerin ergenlik dönemi de 2-3 sene sürer.
Göçü
Büyük bir çoğunluk kışlamak için Avrupa sahillerini tercih ederler ama daha güneye Fas kıyılarına kadar göçenler de gözlemlenmektedir.
Üremeyen bireyler yazı kışlama bölgelerinde geçirebilirler.
Popülasyonu
Dünya üzerinde 1.9 ila 2.8 milyon birey yaşadığı tahmin edilmektedir.

Davranışları
Deniz kıyılarında büyük sürüler oluştururlar. Genellikle beraber uçup beraber dalarlar. Bu ördekler 7 metre derinliğe kadar dalabirler. Dalgalara çok yakın ve hızlı bir uçuşları vardır, kanat çırpışları keskin bir ıslık sesi üretir. Dişiler yavrularını sırtlarında taşıyabilirler.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular