Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Karabaş martı

Mert

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
7,276
Aldığı Beğeni
1
Yaş
37
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Regnum: Animalia
Phylum: Chordata
Classis: Aves
Ordo: Charadriiformes
Familia: Laridae
Genus: Chroicocephalus
Species: C. ridibundus

Binomial name :

Chroicocephalus ridibundus (Linnaeus, 1766)

Synonyms :

Larus ridibundus ( 4 )

Kış mevsiminde kafasındaki tüylerin siyaha dönmesi ayrıcalığıdır.


Habitatı
Yaşama alanları olarak deniz kıyıları, iç sular, göl, bataklıklar ve çeltik sulak alanları gibi alanlar vardır.

Yayılışı
Ülkemizde yerli bir kuş olup tüm sulak alanlarda ve deniz kıyılarında görülebilir .Erzurum ovasında yıl tamamında görülen bir türdür. Ancak izlenen alanda 30-40 bireyi aşmadığını, incegagalar ile vangölü martılar arasında izlendiğini söylenebilir.Karabaş Martı kışın istanbul un martısıdır.Kesin tarih olmamakla birlikte Eylül ayından itibaren boğazda ve Marmara da sayıları artmaya başlar.Boğaz bölgesinde yaz aylarında az da olsa karabaş martı görülebilir.Bütün kışın marmara da görülen nüfusu en kalabalık martıdır. İstanbul boğazındaki vapur seferlerinde, tabi kış aylarında isanların eğlence için havaya attıkları simitleri daha havadayken kapan Karabaş Martı dır.Çünkü kendinden sonra en çok görülen martı olan
Gümüş Martıdan daha çeviktir.Bu iki martının arasında kalan diğer bir mart da Küçük gümüştür.Kışın yaptığım vapur seferlerinde gemiyi takip eden genelde üç tür martı görmüşümdür.Bunlar sayılarına göre Karabaş, Gümüş ve Küçük Gümüş tür.Göç zamanları bunlara birkaç Karasırtlı Martı ilave
olabilir.Karabaş martnın çok keskin, tiz bir sesi vardır.Şubat ayında Marmarayı terk etmeye başlarlar.Üreme dönemi formuna ocak sonundan itibaren girmeye başlarlar.Öyle sanıyorum ki İstanbul da insanların martı dendiğinde gözlerinin önüne gelen şekil bir Karabaş Martı dır.

Beslenme
En çok balıklar, kurbağa ve fareler, sulak alanlardaki kurtlar ve böceklerle beslenirler. Çöplükleri de sıkça ziyaret ederler. Uçuşta sineklerle de beslenirler. Obur martıdır.

Biyolojisi
Kış vakti mart ayında başlamak üzere üreme bölgelerine dönerler. Koloniler halinde kayalıklarda, yerde ve binaların çatılarında yuvalanırlar. Yuva genelde kuru dal parçalarından ibarettir. Parlak, pürüzsüz ve açık yeşilimsi-mavi yumurtaların üzerinde koyu renk lekeler vardır. Kuluçkaya 1 kez yatarlar. Kuluçka ve yavruların beslenme işini eşler ortaklaşa yapar. Yavruların tüylenme süresi 30 ila 42 gün arasındadır.

Göçü
Türkiye sınırlarında yaşayanlar yerlidir ancak kötü hava şartlarına bağlı olarak yer değiştirebilirler. Çok uzak mesafelere uçabilen kuşlardır.




Popülasyonu
Sayım gözlemlerine göre dünyada 10 milyon km karelik bir alanda 7.3 ila 11 milyon birey yaşadığı tahmin edilmektedir. Araştırma ve sayımlar devam etmektedir.




Davranışları
Korsan martı gibi başka kuşlardan besin çalmayı adet haline getirmişlerdir. Temmuz ayında üreme dönemi bitişinde kolonilerinden ayrılırlar. Kışın daha kalabalık sürüler halinde hatta diğer cins martlarla da karışık uçar ve beslenirler. Geceleri sularda, gündüzleri karada beslenirler ve iki arada, kalabalık sürüler halinde gidip gelirler. Insanlara yani balıkçılara yakındırlar.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular