Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kars Çoban Köpeği

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Dağlık bölgelerde ve soğuk iklimlerde yaşayabilen Kars çoban köpeği oldukça dayanıklı ve koruyucu bir köpektir. Zekilikleri ile ön plana çıkmışlardır. Aynı zamanda sürüleri koruma içgüdüsüne sahip oldukları için çobanlara da oldukça büyük yardımları dokunur. Genel olarak Kars, Ardahan, Artvin, Erzurum, Ağrı ve Iğdır bölgelerinde yetişirler.

Temel Özellikleri
En uzun yaşayan ırklardan olan Kars Çoban köpekleri ortalama 20 yıl ömre sahiptirler. Kars çoban köpeğinin en belirgin özellikleri arasında düşmanlara karşı çok hırçın olması ve ailesini koruması gelir. Aynı zamanda sahibine çok sadık ve itaatkârdır. Bununla birlikte pençeleri çok güçlü olduğundan tehlikeli durumlarda bu pençeleri hiç acımadan kullanır.

Görünüş ve Yapısı

Çok güçlü ve yapılı bir vücuda sahip olan Kars çoban köpeği maksimum 100 cm’ye kadar uzayabilmektedir. Ağırlıkları ise genel olarak 75 – 110 kg aralığındadır. Kars çoban köpekleri kahverengi, siyah veya gri olabilirler.

Kars çoban köpeğinin görünüşü iri yapılıdır. Göğsü derin bir şekle sahip ve kafası çok büyüktür. Burunlarının rengi siyahtır ve orta uzunluktadır. Gözleri genellikle kahverengi ve kulakları geniş ve sarkıktır. Kuyrukları ise uzun ve aşağı sarkıktır. Arka bacakları ön bacaklarına göre biraz daha uzundur.

Karakter Özellikleri
Kars çoban köpeğinin karakteri koruyucudur. Aynı zamanda zeki oldukları için çoban köpeği olarak idealdirler. Yapıları korkutucu olsa da saygılı ve usludurlar. İnatçı oldukları için eğitilmesi zor olan Kars çoban köpekleri, oldukça sabır gerektirir.

Büyümeleri çok uzun sürse de yavru döneminde bile iklim koşullarına uyum sağlarlar. Uyanık oldukları için küçük bir değişikliği bile kolayca anlarlar ve havlayarak tepki verirler. Daha çok bahçe ve köy ortamlarını severler.

Bakımı
Tüy uzunluğuna göre Kars çoban köpekleri haftalık veya günlük olarak düzenli taranmalıdır. Bu sayede ölü tüylerden arınabilirler. Aynı zamanda Kars çoban köpeğinin bakımı için tırnaklarını düzenli kesmek de önemlidir; çünkü patileri bu şekilde sağlıklı kalır. Bununla birlikte fit kalabilmeleri için düzenli olarak egzersize ihtiyaç duyarlar.

Beslenmesi
Kilo almaya yatkın olan Kars çoban köpeğinin beslenmesi oldukça önem verilmesi gereken bir konudur. Aşırıya kaçmamak ve büyük ırk mamaları kullanmak gerekir. Bununla birlikte Kars çoban köpeğinin kilosuna, hareket düzeyine, yaşına gelişim evresine vb. göre mama miktarını ayarlamak gerekir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular