Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kaya kırlangıcı

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Büyük ve koyu renkli bir kırlangıç olup kanat altı örtüleri siyahımsı ve boğazı çizgilidir. Karnında beyaz bulunmaz kuyruğu hafif çatallı kuyruk telekleri beyaz beneklidir. Genci kızıla çalar. Küçük kaya kırlangıcında çizgili boğazı ile ayrılır.
Kırlangıçlar; küçük, ince yapılı, kısa boylu ve zamanının çoğunu havada geçiren kuşlardır. Kuyruklar çatallıdır. Gagaları kısa ve geniştir. Eşlerin dış görünüşleri aynıdır. İyi ve hızlı
uçucudurlar.


Habitatı
Dağlık arazideki yamaçlar ve bazen deniz kıyısında ve yerleşimlerde yuva yapar. Kaya kırlangıcı kırlangıç gibi çamurdan tas şeklinde yuvalar yapar. Yuvalarını dikey kayalar, köprü altları,tüneller ve binaların balkon çıkıntılarına kurarlar.
Yayılışı
Avrupa’da ve Türkiye’de kışlayan tek kırlangıç türüdür. Trakya, Ege ve Akdeniz kıyı şeridinde yerleşiktir. Yaz döneminde tüm Türkiye’de genelinde uygun ortamında görülür.
Beslenme
Uçuşu sırasında geniş gagası ile sinek ve böcekler ile beslenir.
Biyolojisi
Yılda 2 kez yumurtlayabilir. 3 ila 5 adet arasında yumurta bırakılır. Kuluçka süresi 14 gündür. Tüylenme dönemi yaklaşık 25 -26 gündür.
Göçü
Göç sırasında dağılım alanının kuzeyinde görülebilir.
Popülasyonu
Korunma durumu, bir canlı türünün günümüzde ya da gelecekte varlığını sürdürmeye devam etme olasılığının bir göstergesidir. Bu gösterge, türe ait kalan birey sayısı kadar, zaman içindeki nüfus artış ya da azalışları, başarılı üreme oranları, bilinen tehditler gibi çeşitli etmenler göz önünde bulundurularak belirlenir.
Dünya çapında en çok bilinen korunma durumu listeleme ve derecelendirme sistemi, Dünya Korunma Birliği (The World Conservation Union, IUCN) Kırmızı Liste'sidir
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi ("IUCN Kırmızı Listesi" ve bitki ve hayvan türlerinin dünyadaki en kapsamlı Küresel Koruma durumu envanteridir. IUCN Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.
IUCN Kırmızı Listesi, kesin ölçüt kullanılarak, binlerce tür ve alttürlerin nesillerinin tükenme riskini değerlendirerek oluşturulmaktadır. Bu ölçüt tüm türlerle ve dünyanın her bölgesi ile ilgilidir. Kırmızı Liste ile amaçlanan; koruma meselelerine kamunun ve politikacıların dikkatini çekmek ve bununla birlikte türlerin yok oluşunu azaltmak için uluslararası camiaya yardım etmektir. Güçlü bir bilimsel altyapı ile oluşturulan IUCN Kırmızı Listesi, biyolojik çeşitliliğin durumu ile ilgili en geçerli rehber olarak kabul edilmektedir.

Davranışları
Uçuşta sıkça süzülür.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular