Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kayıp Kedi Nasıl Bulunur?

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Biricik dostunuz en yakın ev arkadaşınızı evinizin içerisinde görmüyor musunuz? Endişelenmeyin. Sakince ev içerisinde kapsamlı bir arama yapın. İlk olarak yatak ve dolap altları, dar alanlar ve yüksek yerlere bakmayı unutmayın. Eğer hala kedinizin evde olmadığını düşünüyorsanız kediniz evden kaçmış olabilir. Kapı ya da pencereden kolaylıkla dışarı çıkabileceğini unutmayınız. Kayıp kedinizi bulmak için ne yapacağınız ve onu nasıl bulacağınız hakkında hiç bir fikriniz yok mu? Her şeyden önce sakin kalın. Kayıp kedinizi bulmak için yapabileceğiniz birçok şey olduğunu yazımızda göreceksiniz. Bu yazımızda kayıp kediyi nasıl bulacağınız konusunda bazı temel ipuçları vereceğiz.

1. Hemen aramaya başlayın
Kayıp kedinizi hemen aramaya başlayarak onu bulmak daha kolay hale gelecektir. Her şeyden önce sakin kalmalı ve akıllıca düşünmeniz gerekmektedir. İlk önce kedinizin kaybolduğunu düşündüğünüz alana yeniden göz atın ve hala göremiyorsanız ailenize, arkadaşlarınıza ve komşularınıza haber verebilirsiniz. Kedinizin garaja, bahçeye, kulübeye, parka, ağaç, çatı ve çalılıklara gizlenebileceğini unutmayın.

2. En sevdiği oyuncağı yanınıza alın
Kaybolan kedinizia ramaya çıktığınızda yanınıza en sevdiği oyuncağı almayı unutmayın. Bu genellikle ipe bağlı bir fare ya da top olabilir. Kedinizin sevdiği oyuncakları yanınıza almanız kaybolan kedinizin korkularını hafifleterek saklandığı yerden çıkmasına yardımcı olacaktır.

3. Çevreyi dikkatlice dinleyin
Kaybolan kediniz kendini güvene almak için dar ve sessiz bir alana girmiş ya da sıkışmış olabilir. Kediniz eğer bir yere sıkıştıysa miyavlayacaktır. Aynı şekilde yerini yadırgaması durumunda ses çıkartacak ve miyavlayacaktır. Bu yüzden arama alanında bir kaç dakika bekleyerek sessizce dinlemenizi öneririz.

4. Ödül koyun
Kaybolan kediniz için ödül koymanız bir çok insan için büyük bir motivasyon olacaktır. Ödülü ister maddi ister farklı şekilde gerçekleştirebileceğiniz gibi insanların aramalarını hızlandırmasına olanak sağlayabilirsiniz. Bazen evcil kediler başkaları tarafından fark edilebilir ve ev ortamına yeniden alınabilir.

5. Çevredekilerden yardım isteyin
Kedinizin kaybolmasından kısa bir süre sonra vakit kaybetmeden aramay çıkmanız gerektiğini biliyor olmalısınız. Her şeye rağmen aramaktan pes etmemeli ve çevredki diğer insanlardan yardım istemelisiniz. Mümkünse insanlara kedinizin fotoğrafını gösterebilirsiniz.

6. Akşam karanlığında yeniden arayın
Kayıp kedinizi gün boyu arayıp bulamadıysanız akşam karanlığında yeniden aramaya çıkmanızı öneririz. Yanınıza bir el feneri ve küçük dostunuzun en sevdiği oyuncağı almayı unutmayın. Genellikle karanlık havalarda sessiz ve sakin alanları tercih edeceğini tahmin edebilirsiniz.

7. İlan dağıtın
Kedinizin kaybolmasının üzerinden bir kaç saat geçmesi durumunda derhal ilan dağıtmanız gerekmektedir. İlan üzerinde adresiniz, cep telefonu numaranız ve kaybolan kedinizin görseli olması yeterli olacaktır. Aynı zamanda komşularınızla durumu paylaşmayı ve yardım istemeyi unutmayınız

8. Birisi kediyi izlemek için evde kalmalı
Kediniz kaybolmasının ardından kendi evine geri gelebilmektedir. Bu sebeple siz dışarıda küçük dostunuzu ararken bir kişinin evde bulunması son derece önemlidir. Eğer kediniz eve gelir ve kimseyi bulamazsa tekrardan sokakta dolaşmaya devam edebilir.

9. Kapınıza yiyecek bırakın
Kapınıza kedi maması bırakmak kaybolan kedinizi yeniden eve çekebilecek en etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Bir kabın içerisine bir miktar kedi mamasını koyarak üzerini kapatın. Kapattığınız kabın üstünü deliklerle açın. Bu yöntem kedinin mamaya gelmesine ve evinizin çevresinde oyalanmasına sebep oalcaktır.

10. Geceleri dışarıya çıkın
Kediniz gün içerisinde şehir kalabalığından endişelenip sessiz ve sakin bir köşeye sığınabilir. Bu sebeple kaybolan kedinizi gece saatlerinde aramanız daha etkili olacaktır. Kedinizi ararken ismiyle hitap etmeniz ya da pisi pisi demeniz etkili bir yöntemdir.

11. Komşunuzun bahçesine bakın
Kediniz ilk etapta çok uzaklaşmış olamaz. Bu sebeple kendi evinizin çevresini aramayı bitirdikten sonra komşu bahçelerine göz atmayı unutmayınız. Özellikle yakın çevrede bulunan market ve binaların çevresine dikkatlice göz atınız.

12. Sıcak yerleri inceleyin
Kediniz soğuk bir havada kaybolduysa muhakkak sıcak bir ortam arayacaktır. Bu sebeple kedinizi soğuk havalarda ararken sıcak bölgeleri incelemeyi unutmayın. Bu bazen bir araba altı olurken genellikle havalandırma deliği, ısıtma cihazları ve araç motorları olabilmektedir.

13. Yüksek yerlere bakın
Evcil hayata adapte olmuş kediler genellikle sokak hayatına girdiğinde yüksek yerleri tercih etmektedir. Diğer sokak hayvanlarından korunmak için tırmanmayı tercih eden evcil kediler genellikle ağaç dalları, araba üstü ve yüksek köşeleri tercih edecektir.

14. Gizlenme yerlerini inceleyin
Ev hayatından uzaklaşan ve sokak hayatına giren evcil kediler genellikle gizlenme ihtiyacı duymaktadır. Bu sebeple kaybolan kedinizi gizlenmeye müsait dar ve sıkışık alanlarda arayabilirsiniz. Bu genellikle yoğun bitki örtüsüne sahip bahçeler, garajlar, alt geçitler, doğal gaz tesisat dolabı ya da araba altı olabilir.

15. İlanları etkili yerlere dağıtın
Kediniz eğer evinizden kaçtıysa ya da ofisinizde kaybolduysa çevreye birçok ilan asabilirsiniz. İlan üzerinde kedinizin fotoğrafı ve iletişim numarası olması son derece önemlidir. Aynı zamanda kedinizi veteriner kliniklerinde ve petshop noktalarında aramanızı öneririz. Öte yandan çevre okullar, iş yerleri, marketler ve evinizin yakınında ki diğer işletmelere göz atmayı unutmayınız.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular