Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kedi Kumu Çeşitleri

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Kediniz için en iyi kumu seçmeye çalışırken, kedinizin tam olarak hangi kum çeşidini tercih ettiğini deneyerek kararlaştırabilirsiniz. Piyasada satılan sayısız kedi kumu çeşidi bulunmaktadır ancak temel olarak üç ayrı kategoride incelenmektedir. Bunlarda ilki kil bazlı, ikincisi silika bazlı üçüncüsü ise biyolojik olarak parçalanabilir kedi kumu çeşitleridir.

Doğal kedi kumları, kedi sağlığını koruyan ve küçük dostlarınızın tuvalet ihtiyaçlarını en zararsız şekilde gerçekleştirmesine olanak sağlayan bileşenlerden meydana gelmektedir. En yaygın doğal kedi kumları arasında mısır, buğday, çam, ceviz ve kağıt yer almaktadır. Maliyetleri ve performansları açısından farklılık gösteren doğal kedi kumlarını sıraladık. Kendine özgü güçlü ve zayıf noktalara sahip doğal kedi kumu çeşitleri hakkında merak edilenler.

Kedi kumu çeşitleri arasında en çok tercih edilen bileşenlerden bir tanesi de kil kedi kumudur. Kalsiyum bentonitlerinden üretilen kil kumu, 2. Dünya savaşından bu yana evcil kediler için tercih edilmektedir. Genellikle bentonitten yapılan bu bileşenler, topaklanma özelliği sayesinde hem temizlenmesi hem de kedi kullanımı açısından son derece kolaydır. Kil kedi kumunun en büyük dezavantajı ise biyolojik olarak çözülememesidir. Son derece ağır ve çok fazla tozdan oluşan bu kum çeşidi, yavru kedi kullanımı için uygun değildir.

Bentonit Kedi Kumu

Bentonit kedi kumu, tamamen doğal bileşenlerden üretilen bir çeşit kedi kumudur. Yüksek emiş gücüne sahip olan bu kedi kumu çeşidi, hem kedi sağlığının korunmasına hem de ekonomik açıdan bütçenizin korunmasına olanak sağlamaktadır. Sıvıyı kısa süre içerisinde emerek hapsedebilen bentonit kedi kumu, özellikle uzun tüylü kediler için son derece doğru bir seçim olacaktır. Yüksek emiş gücü sayesinde kedinizin idrar ve dışkı kokusunuda hepsedebilen bentonit kedi kumu, özel formülasyonu sayesinde sıvıyla temas etmesi durumunda pudra, çiçek ya da farklı kokuları ortaya çıkartmaktadır.

Topaklanan Kedi Kumu

Topaklanan kedi kumu, kilden yapılmaktadır. ancak sodyum bentonit adı verilen farklı bir kil türü kullanılmaktadır. Bu bileşen, topaklanmayan kedi kumuna göre daha yüksek emme gücüne sahiptir. Sodyum bentonit maddesi, kedi idrarıyla birleştiğinde kendine 15 kat daha büyük bir boyuta ulaşabilmektedir. Normal kil kedi kumunun aksine, sodyum bentonit kedi kumunun sıvıyla temas etmesi durumunda yapışkan katı kümeler oluşturmaktadır. Bu açıdan temizlenmesi en kolay kedi kumu çeşitleri arasında yer almaktadır.

Silika Kedi Kumu

Silika kedi kumu, kilden yapılan kumlardan tamamen farklıdır. Silika dioksit kumu, oksijen ve sudan yapılmış kristal bir görünüme sahiptir. Adeta bir inci gibi beyaz parçalardan oluşan silika kedi kumu, boyunun tam 40 katı kadar sıvı emiş gücüne sahiptir. Dışkıya yapışarak kümelenme özelliği bulunmayan kristal kedi kumlarını günlük olarak temizlemek son derece önemlidir.

Topaklanmayan Kedi Kumu

Topaklanmayan kedi kumları, bentonit madeni dışındaki farklı killerden yapılmaktadır. Temizlenmesi son derece zahmetli olan topaklanmayan kedi kumu çeşitleri, daha sık ve özverili bir temizlik gerektirmektedir. Bunun sebebi, topaklanmayan kedi kumunun idrar yada dışkıyla temas etmesi durumunda kümelenmemesidir.


Mısır, Buğday ve Çam Kedi Kumu

Geri dönüşümden elde edilen mısır, buğday ve çam, belirli işlemlerden geçirilerek doğal kedi kumuna dönüştürülmektedir. Genellikle topaklanma özelliği bulunmayan bu kum çeşiti, biyolojik olarak bozunma özelliğine sahiptir. Bununla birlikte kedinizin bu bileşenlerden herhangi birine alerjisi olması durumunda, bu kum çeşitlerinden herhangi birini kullanması alerjik reaksiyonların gelişmesine sebep olabilmektedir.

Kristal Kedi Kumu

Kedi kumu çeşitleri arasında en çok tanınan bir başka kum çeşidide kristal kedi kumlarıdır. Kristal kedi kumları silikadan yapılmaktadır. Sıklıkla kokuyu daha iyi hapsetmesi ve kilden daha uzun süre dayanmasından dolayı tercih edilmektedir. Kristal kedi kumunun dezavantajı ise diğer kedi kumu çeşitlerine göre daha pahalı olmasıdır. Aynı zamanda kristal kedi kumu tanelerinin kedi patilerine yapışması ve yutması durumunda tehlikeye sebep olabilmektedir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular