Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kedi Kumu Temizliği Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Kedi kumu temizliği, evcil hayvan sahiplerinin en dikkat etmesi gereken hussular arasında yer almaktadır. Kedinizin kumunun her daim temiz kalması, ev ya da ofisinizin hijyenik olmasına olanak sağlayacağı gibi çeşitli hastalıklardanda uzak tutacaktır.

İyi bir hayvan ebeveyni olmanın temeli temizlikten geçmektedir. Evcil hayvanınızın tüm bakımlarından sizin sorumlu olduğunuzu hatırlatmak isteriz. “Hijyenik bir ortam uzun ve sağlıklı yaşam” görüşüyle hazırladığımız içeriğimizde kedi sahiplerinin kum teemizliğini ne sıklıkla yapması gerektiğini anlattık. İşte kedi kumu temizliğini ne sıklıkla yapmanız gerektiği hakkında tüm bilgiler!

1. Kedinizin kumunu günde en az iki kez temizlemeniz gerekmektedir. Kedinizin tuvaletini yapmasının hemen ardından kum temizliğini gerçekleştirmek en doğru seçim olacaktır. Eğer kediniz tuvaletini yaptıysa ve temizliği yapılmadıysa hem evcil hayvanınız hem de siz için büyük sağlık sorunları oluşabilir.

2. Kedi kumunun bulundupu bölgeyi değiştirmeden düzenli olarak temizlemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda kum kabının altına bir paspas eklemenizde fayda var. Kediniz kumuna girip çıkarken bazı kum tanelerini dışarıya sıçratabilir.

3. Kedi kumu temizliği yalnızca tuvalet ihtiyacının giderilmesinin ardından yapacağınız kepçe temizliğiyle bitmemektedir. Kedinizin kumunu sürekli doldurmak yerine iki haftada bir kum kabının yıkanması önerilmektedir.

4. Kedi kum kabını yıkarken kimyasal detarjan kullanmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Her zaman sıcak su ve yumuşak sabunla yapılan kedi kabı temizliği, küçük dostunuzun sağlığının korunmasına yardımcı olacaktır.

5. Kedi kumunu her zaman orantılı şekilde doldurmanız gerekmektedir. Ağzına kadar kumla doldurulan kedi kapları hem gereksiz masrafa hem de kedinizin kullanımını zorlaştırmasına sebep olacaktır.

6. Kedi kum kabını 6 ayda 1 değiştirmeniz gerekmektedir. Siz her ne kadar yıkar ve temizlerseniz temizleyin, kedi kum kabında kalan bakteri ve virüsler kolaylıkla yayılım gösterebilmektedir.

7. Kedi kum kabının azaldığını gördüğünüzde hemen doldurmanız gerekmektedir. Her zaman taze ve kaliteli kum kullanmaya dikkat etmelisiniz. Kumun belirli sürelerde tamamen boşaltılıp yenilenmesi son derece önemlidir.

8. Kedinizin kum kabını yapılan tuvalet ihtiyacına göre değiştirmeniz gerekmektedir. Siz her ne kadar kedinizin tuvaletini temizlesenizde, kedi idrarının dibe çökmesinden dolayı kum kabının düzenli aralıklarla yıkanması gerekmektedir.

9. Kedi kumu kokusu gidermenin en pratik yolu düzenli temizlik olacaktır. Kedinizin sağlığını tehlikeye atmayacak kaliteli kedi kumu kullanmanız hem kokuyu hapsedecek hemde idrarın emiş gücünü arttıracaktır.
 
Katılım
23 Eki 2022
Mesajlar
9
Aldığı Beğeni
9
Yaş
23
Konum
Ankara
Minik Dostum
  1. Kedi
Kedi kumu 1-2 ayda bir komple değiştirilmeli aksi takdirde kedileri hasta edecek bakteri virüs yayılımı artar.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular