Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kedi Nanesi Hakkında Her Şey

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Kedi nanesi, kedinizi heyecan içerisinde bırakabilecek bir şeydir. Kedinizi oyun oynamaya, egzersiz yapmaya ve genel anlamda iyi hissetmeye teşvik eder. Fakat kedi nanesi kediler için neden etkileyicidir ve kedinizi mutlu etmek için kedi nanesini nasıl kullanabilirsiniz?

Kedi nanesi nedir?
Kedi nanesi, nanegillerden bir bitkidir. İnsanlar, Roma döneminden bu yana her türlü şikayeti tedavi etmek için kedi nanesinin tıbbi özelliklerinden faydalanırlar. Daha yakın tarihlerde, sindirime yardımcı bitki çayı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kedilerse – asla hayır demezler!

Bütün kediler kedi nanesine reaksiyon gösterir mi?
Hayır – bütün kediler kedi nanesine karşı hassas değildir. Ancak kedilerin büyük bir kısmı etrafta kedi nanesi olduğunca heyecandan deliye döner. Ve kedinizin büyük kedi kuzenlerinin bazılarının da kedi nanesiyle kaliteli anlar geçirdiği bilinmektedir.

Kedi nanesinin etkileri ne kadar sürer?
Kedinizin kedi nanesinden kaynaklanan heyecanı çoğunlukla birkaç dakika sürer. Sonrasında, bitkinin içinde bulunan ve reaksiyonu tetikleyen kimyasala alışır. Bunun tamamen yol olması bir saat kadar alır ve sonrasında yeniden kedi nanesi için çıldırmaya başlar!

Kedi nanesi tamamen güvenli midir?
Kedi nanesi bağımlılık yapmaz, bu nedenle kediniz kuru yaprakları kemiriyorsa, ona hiçbir zarar gelmeyeceğinden emin olabilirsiniz. Hatta kedi nanesi aromalı ya da kokulu oyuncaklar, ödüller ve battaniyeler alabilirsiniz.

Kedi nanesi faydalı mıdır?
Kedi nanesini mükemmel bir egzersiz ve antrenman aracı olarak kullanarak, egzersiz yaptığını bilmeden kedinizin sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz. Tırmanma direğine sıvı kedi nanesi sıkmayı deneyin– bu şekilde, kedinizi en sevdiğiniz koltuk yerine direği tırmalamaya ve kemirmeye teşvik edeceksiniz! Bu kedinizi kötü alışkanlıklardan uzak tutmakla kalmaz, aynı zamanda iyi davranışları için onu ödüllendirmenizi sağlar.

Kedi nanesini kendim yetiştirebilir miyim?
Elbette! Kedi nanesi, ucuzdur ve yetiştirmesi kolaydır – herhangi bir fidanlıktan bir poşet kedi nanesi tohumu satın alabilirsiniz. Dört mevsim yaşayan bir bitki olduğu için, kışın çok sert olduğu zamanlar haricinde yılın her mevsiminde ekin alabilirsiniz.

Kedi nanesini dışarıda bir yere ekmek için en iyi zaman bahar başlangıcıdır, özellikle bol güneş ışığı alan bir yeri tercih etmeniz iyi olur. Kedi nanesi bitkileri Kedi nanesi bitkileri çok büyüyebileceği için bitkiler arasında yirmi beş santim kadar bir boşluk bırakarak ekin. Tohumlar birkaç hafta sonra filizlenmeye başlar. Bitkiler çiçeklenmeye başlayana kadar büyümelerini bekleyin – çiçeklenme hasat zamanı olduğunu gösterir!

Kedi nanesini toplamak
Kedi nanesi bitkileriniz çiçeklenmeye başladığında, yerden yirmi santimetre kadar yüksekten kesin ve sonra yaprakları gövdesinden ayırın. Bitkinin gövdesini atın ve yaprakları tepsiye yayarak kurutun – on santimetreye yaklaşana kadar üst üste koyabilirsiniz.

Tepsileri hava alan bir yere koyun – kedinizin ulaşamayacağı bir yer olmasına dikkat edin! Birkaç hafta sonra, yapraklar gevrek ve kırılgan bir hal alacak… ve kedinizi heyecanlı bir yolculuğa çıkarmaya hazır olacak!
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular