Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kedilerde Kağıt Takıntısının 10 Sebebi

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Kedilerin kağıtlarla olan sıra dışı ilişkisi hepinizin dikkatini çekmiştir. Yerdeki kağıtları ısırıyorsa, peçeteleri yiyorsa, tuvalet kağıtlarını parçalıyorsa, bir sorununuz olabilir. Kedi kağıt takıntısı, fizyolojik ya da psikolojik nedenlerden kaynaklı olabilir. Fizyolojik nedenler Pika sendromu olarak tanımlanıyor. Pika sendromu, kedilerin içinde kağıdın da olduğu farklı nesneleri yemesi olarak tanımlanıyor. Kimi araştırmalarda, erken sütten kesilen yavrunun emme refleksi, kimilerinde ise yetersiz beslenmeye bağlı lif, mineral ve yağ eksikliğinde yine içgüdüsel olarak farklı nesneler yeme isteği olarak açıklanıyor. Pika sendromu olan kediler, yalnızca kağıt değil, yün, plastik gibi farklı nesneleri de yiyebilir. Eğer kediniz kağıt dışında da malzemeleri yiyorsa, bir veteriner hekime götürmenizi öneririz.

1. Kediler kimi zaman duvar kağıdından tuvalet kağıdına, defter yaprağından peçetelere kadar kağıtlara takıntılı olabilir. İlk bakışta sevimli gibi görünen kedi kağıt takıntısı, önlem alınmazsa sağlık sorunlarına yol açabilir.

2. Kediler bölgelerini işaretlerken yerdeki kağıtları kullanabilir, avlanma içgüdüsü nedeniyle açılan tuvalet kağıtları ya da dağılan peçetelerle oynayabilir, tıpkı avlarını yemeden önceki gibi kağıtları yırtabilir. Ancak endişe durumlarında da kedilerin kağıtları parçaladığı biliniyor. Bu nedenle, kedinizin kağıt yediğini gördüğünüzde davranışlarını takip edin. Her zamankinden farklı davrandığını hissettiğinizde veteriner hekiminizle görüşebilirsiniz.

3. Nedenin psikolojik olduğunu düşünüyorsanız, bu durumda kedi kağıt takıntısından kurtarmak için bazı önlemler almanız gerekiyor. Öncelikle ilginizi ve sevginizi kedinizden esirgemeyiniz; hatta bir dönem daha fazla ilgi göstermeniz ona iyi gelecektir.

4. Sıkılmış bir kediyle daha fazla oynamak, ona daha fazla zaman ayırmanız gerekecektir. Kedinizle etkileşim içinde olduğunuz oyunları bolca oynayabilirsiniz.

5. Kedinizi bu dönemde yalnız bırakmaktan kaçınmanızı öneriyoruz. Mutlaka gitmeniz gereken durumlar varsa, evde bir yakınınız kediyle birlikte kalabilir. Kedinizde bir endişe seziyorsanız, ona güven verici davranışlar gösterebilirsiniz.

6. Bu dönemde kediniz kucağınızda daha fazla zaman geçirebilir, ayak ucunuzda ya da üstünüzde uyuyabilir. Onu mutlu edecek ödül mamaları verebilirsiniz. Bu davranışlarınız onu etkileyen kedi kağıt takıntısı nedenlerini ortadan kaldırabilir.

7. Fiziksel olarak kağıt parçalaması ya da yemesini engellemek için, kağıt olan yerlere, pet mağazalarında bulunan kedi iticilerden sıkabilirsiniz. Bu onları bir süre kağıtlardan uzak tutabilir.

8. Yine kağıt malzemeleri kedinizin erişebildiği yerlerden kaldırabilirsiniz. Son olarak ise kedinize ısırıp kemirmesi için sevdiği oyuncaklar almak da işe yarayacak yöntemler arasında sayılabilir.

9. Kediniz kağıtları yalnızca parçalamaya değil yemeye de başladıysa daha da dikkat etmeniz gerekiyor. Kediler peçete yer mi? Kedi kağıt yerse ne olur diye soruyorsanız? Isırdıkları ve yedikleri kağıtlar kedilerde şu sorunlara neden olabilir: Isırdığı kağıtlar, diş etlerinde iltihaplanmaya neden olabilir, Eğer kedi kağıdı yutuyorsa midesinde sorunlar oluşabilir, Yuttuğu kağıt bağırsaklarında tıkanmalara yol açabilir, Eğer kedi kağıt takıntısı devam ederse daha tehlikeli şeyler (zararlı bitki, plastik, yün vb.) yemeye başlayabilir.

10. Kağıtlarla oynamayı, ısırıp, parçalamayı ya da yemeyi isteyen bir kediniz varsa, öncelikle sorunun fiziksel olup olmadığını tespit etmek için bir muayene olması yararlı olacaktır. Fiziksel bir sorunu yoksa, psikolojik nedenlerden kaynaklı böyle bir davranış içinde olabilir. Kedi kağıt takıntısının nedenlerini sıralarsak; Emme içgüdüsünü farklı nesneleri yemek olarak yansıtması, Sıkılması, ilgisizlik hissetmesi, Endişe duyması, Kedinizin kağıt takıntısına neden olan psikolojik etmenleri ortadan kaldırmak için, size çok basit görevler düşüyor…
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular