Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kedilerde Kusmanın Genel Sebebi

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Ne yazık ki kediler sıklıkla kusabilir. Kusmaların çoğu sorun belirtisi değildir. Kediler da en sık görülen kusma türü tüy çıkarmaktır. Kendilerini sürekli temizledikleri için içlerinde bulunan tüyleri zaman zaman kusabilirler. Kedinizin kusmasının sıradan olup olmadığını anlamak için yakından takip etmelisiniz. Kusmasının yanında normalden farklı davranışlar sergiliyorsa ortada bir sorun olduğunu belirtmektedir. Kedilerdeki bütün hastalıkların belirtisi kusmadır. Dolayısıyla kedilerde kusma her zaman hastalık belirtisi olmasa da ciddiye alınması gereken bir durumdur. Kedilerin kusma nedenleri şunlardır;

1. Yemekler

Bozuk yiyecekler, ot yemek ve besin kaynaklı alerjiler olabilir

2. Karın Hastalıkları

Karın tümörleri, pankreas ve karaciğer iltihapları

3. Zehirlenme ve Bazı İlaçlar

En tehlikeli durumlardan birisi zehirlenmedir kedilerde ölümle sonuçlanabilen bir durumdur. Zehirlenmenin ilk belirtisi kusmadır.

4. Mide Hastalıkları

Parazitler, midedeki tümörler, gastrit ve ülserler

5. Bağırsak Hastalıkları

Enfeksiyonlar, kabızlık, bağırsak düğümlenmesi, yabancı cisimler

6. Hormonal ve Metabolik Hastalıklar

Tiroit bezinin fazla çalışması, böbrek yetmezliği ve karaciğer yetmezliği,diyabet ve stres

KEDİNİZİN KUSMASINDAN DERDİNİ ANLAMANIZ MÜMKÜN

Kediler bu farklı durumlarda farklı şekillerde kusarlar. Hangi kusma şeklinin neye işaret edebiliyor olacağını bilmek kedinin sağlık durumunun ne olduğunu anlayabilmemizi sağlayacaktır.

Kedi ve köpeklerle ilgili detaylı bilgiye ” ” sayfasından da ulaşarak forumda insanlarla iletişime geçerek ulaşabilirsiniz.

Kediniz farklı durumlarda ve farklı şekillerde kusabilir. Kusma şeklinin neye işaret ettiğini bilmeniz gereklidir.

Akut kusma: Kediler kendilerini temizlerken bir miktar tüy yutarlar ve bu tüyleri çıkarmak için kusarlar. Bu gayet normal bir kusma olduğu için akut kusma denir. Bu durumda endişelenmenize gerek yoktur. 1-2 saat süresince yemek vermemeniz rahatlaması için yeterli olacaktır.
Sık sık kusma: Sık sık kusması ne yazık ki tehlikenin habercisidir. Bu tip kusmaların nedeni tümörler, yiyecek kaynaklı alerji, ülser ya da yukarıda saydığımız diğer metabolik rahatsızlıklar olabilir. Sık sık kusması bir günden fazla devam ederse direk veterinere götürmelisiniz.
Kan kusma: Kan kusma çok ciddi tehlikedir. Zehirlenme, tümörler, mide ve bağırsak ülserleri ya da iç kanama olabilir. Kediniz kan kusuyorsa hiç vakit kaybetmeden hemen veterinere götürmelisiniz…
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular