Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kedim Kaç Yaşında? Kedilerin Yaşı Nasıl Öğrenilir?

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Mısırlılar tarafından evcilleştirildiği düşünülen kediler, yaklaşık 9.500 yıldır bizlerle yaşıyor. Yıllardır insan ırkının en sadık dostlarından olan kediler, her türlü özelliği ve bakımı ile bizler için önem teşkil ediyor. Kedi yaşı da bunlardan birisi. Kedinin yaşı nasıl bilinir, kedim kaç yaşında?, kedimin yaşını nasıl öğrenirim? gibi sorulara cevap arayan kedi sahipleri, minik dostlarının yaşını birkaç fiziksel etkene bakarak anlayabilir. Nedir onlar hep beraber bakalım.

Kedi Yaşı Tahmini Nasıl Yapılır?
Kedilerin yaş tahmininde birçok kriter kullanılmaktadır. Kedi yaş tahminin de kullanabileceğiniz yöntemler aşağıda adım adım listelenmiştir.

Aşağıdaki tahmin yöntemlerini kullanarak kedinizin yaşı için kesin olmasa da tahmin yürütme imkanınız vardır.

Eğer ki kedinizin yaşını bilmiyorsanız ve kesin bir sonuç istiyorsanız bunu uzman kişilerden alabilirsiniz.

1. Dişlerden Kedi Yaşı Tahmini
Dişler, kedi yaşı belirlemede en büyük ölçütlerden biridir. Yetişkin kediler 30, yavru kediler ise 26 dişe sahiptir. Sanılanın aksine dişsiz doğmazlar. Ancak bu dişler, bebek dişleridir ve oldukça miniktir. 3-4 aylık olduklarında ise bebek dişlerini dökmeye başlarlar. Ortalama 6 aylıkken diş değiştirme süreci tamamlanır.

Eğer kediniz, henüz bebek dişlerine sahip ise 6 aydan küçük demektir.

Kalıcı dişleri çıkmış ve bu dişler beyaz renkli ise, daha bir yaşındadır ya da ilk yaşını henüz dolduruyordur.


Dişlerinde yer yer sarı lekeler varsa, 1-2 yaşlarında; tüm dişleri var ve tartarlanma da oluşmuşsa 3-5 yaşlarındadır.

5-10 yaşlarındaki kedilerin dişleri daha yıpranmış ve daha lekeli olacaktır. Diş kayıpları mevcutsa kediniz muhtemelen 10 yaşından büyük demektir.

Sevimli dostlarımız için özel üretilen fırçalarla diş bakımlarını yapmanız, diş sağlıkları açısından yararlı olacaktır.

2. Kas Yapısından Kedi Yaşı Tahmini
2 yaşından sonra kedi yaşını dişlerden anlamak zordur. Bu nedenle bir diğer ölçüt kas yapısıdır. Genç kediler, sırt ve bacaklarında güçlü kaslara sahiptir. 10 yaşından büyük kedilerin kas kütlesinde azalma görülmektedir.

Deri sarkmaları ve kürek kemiklerinde de çıkıklık meydana gelebilir. Kıpır kıpır, sürekli oyun isteyen genç kedilerin aksine daha yavaş ve ağır hareket ederler. Ayrıca vücutları da onlardan daha iridir.

Kas yapısından da belirli oranlarda ykedi yaş tahmini yapmak mümkündür.

3. Gözlerin Durumundan Kedi Yaşı Tahmini
Diğer ölçütler kadar kuvvetli olmasa da gözler de, kedi yaşı hakkında ipucu verir. Kediler, yaşlandıkça gözlerinde çentikler oluşur ve çatlaklı bir görünüm alır.

12 yaşın üzerindeki kedilerin gözlerinde, bulanık tabakalar da meydana gelmektedir. Genç kedilerde ise gözler akıntısız ve parlaktır. İleri yaştaki kedilerde görülen, göz pürüzleri yoktur, irisleri düzgündür.

4. Tüylerin Yapısından Kedi Yaşı Tahmini
Başlı başına olmasa da, diğer etkenlerle beraber kedi yaşı hakkında fikir verebilecek bir başka fiziksel unsur, tüylerdir. Sadık dostlarımızın kürk yapısı, yaşlarına göre değişiklik gösterebilir. Genç kediler, genellikle yumuşak tüylere sahipken, yaşlı kediler onlara oranla kalın ve sık tüy yapısındadır.


Minik Bir Kedinin Kaç Günlük Olduğunu Nasıl Anlarız?
Minik kedimiz, eğer daha yaş almamış kadar küçükse, kaç günlük olduğunu bilmek, ona daha iyi bir bakım sunmak için önemlidir.

Gözleri kapalı doğan kedilerin, 7-14 günlükken açılan gözleri, 3-4 haftalık olana kadar tam olarak göremez. Ayrıca 8 haftalık olduklarında, gerçek göz renkleri ortaya çıkar. 2 aylık olduklarında anne sütünden kesilirler. Sütten kesilene kadar annelerinden ayırmamanız, yavrunun sağlığı için iyi olacaktır. Bunların dışında, vücut ve diş büyüklüğü, tüylerinin durumu da bir kedinin kaç günlük olduğunu nasıl anlayacağımız konusunda yardımcı olacaktır.

Kedi Yaşının İnsan Yaşına Göre Hesaplanması
İyi bakım ve dengeli bir beslenme düzeni ile patili dostlarımızın ömrü, 15-20 yıla kadar çıkabilmektedir.

Yaş hesabı yaparken de onların yaşam sürelerine göre bir hesaplama yapmamız gerekir. Kediler, ilk 12 ayda, yaklaşık 10-14 yaşındaki bir insanın olgunluğuna ulaşır. 2 yaşına geldiklerinde ise, bu onların insan yaşı ile 25. yaşlarıdır.

İlk 2-3 yıldan sonra, kedilerin büyüme hızı yavaşlar ve orta yaş dönemine girmeye başlarlar. 2 yaşından sonraki her yıl, yaklaşık 4 yaş ekleyerek hesaplanır. Yani 3. yıllarında 28-30 arası yaşlarda olurlar. 15. yılı görmüş kediler, 76-77 yaşında bir yaşlıyken; 20 kedi yaşına gelmiş olanlar, 96-97 insan yaşındaki çok yaşlı patililer olmuştur.

Tüm bu kriterler, bir noktaya kadar belirleyici olacaktır. Bu yüzden, sevimli dostunuzu veteriner hekime götürerek, profesyonel muayene ve laboratuvar testleriyle, yaşı hakkında daha kesin bir bilgiye sahip olabilirsiniz.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular