Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Keşiş kuyrukkakanı

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
İri, ince yapılı, uzun kuyruklu uzun kanatlı bir kuyrukkakandır. Gagası uzun, hareketleri hafif, uçarken bir kelebek kadar zariftir. Avını yakalarken benekli sinekkapanı anımsatır, bazen uçan böceklerin peşinde uzun mesafeler koşturur. Göğsün ortasına kadar uzanan siyahlıkla erkeği kendine özgüdür. Siyah orta telekleri ve siyah köşeler dışında beyaz olan kuyruğu tayinin kolaylaştırır. Sonbaharda ve genç erkeğin boğazı siyah, kanat örtüleri ve sırtındaki tüy uçları beyazımsı, bunun yanında alt tarafı gerisi, kuyruk sokumu ve kuyruk kenarları toprak rengidir. Dişinin üst tarafı kum rengi kahverengimsi gridir, gri geçiş yaparak kremimsi kuyruk sokumu, kuyruk örtüleri ve kenarlarına karışır. Kuyruk orta telekleri ve kuyruk köşesi koyu kahverengidir, alt tarafı beyazımsı gridir, göğsün yanı, böğür ve kuyruk altı örtüleri kirli sarımsıdır. Sonbaharda dişi ve gencinin kuyruk sokumu ve alt tarafı kirli kızıl, kuyruk kenarları neredeyse kızıl kahverengi olabilir, ancak kuyruk ucunda koyu bir bandın olamamasıyla kızılca ve büyük kızılcadan ayrılır.

Erkeği, üreme döneminde siyah-beyaz gözükür. Karnı gibi başının üstü (tepesi) de beyazdır. Keza kuyruk ve kuyruk üstü beyaz olup, kuyruk ortası tüyün siyah oluşuyla "T" harfi şeklinde bir desen oluşturur. Yüz, boğaz ve sırt kısmı ise siyahımsı koyu renklidir. Dişisi ise kahverengimsi esmer; alt kısımları bunun daha soluk tonundadır. Kuyruk deseni erkeğinkine benzese de zemin rengi beyaz yerine devetüyü rengindedir.


Habitatı
Kurak, sıcak alt orta ve alt enlemlerde, büyük çoraklığın talepkar kayalık tepeleri tercih eder. Arabistan'da, çoğu ıssız vadide bulunur, bitki örtüsünden kaçınır ve düşük böcek popülasyonları nedeniyle büyük bölgeleri diğer böcekçillere karşı korur. Endişe edilirse sığınacak yer olarak çatlak veya boşluklu kaya yüzlerine ihtiyaç duyar.
Yayılışı
Mısır'ın doğusundan Arap Yarımadası boyunca İran ve Pakistan'a kadar olan vejetasyona sahip olmayan çöl bölgelerinde yerli olarak bulunur. Son zamanlarda Kıbrıs'tan da kaydedilmiştir. Türkiye'den ilk kez Fatih ORBAY'ın Göksu Deltası (Mersin: Silifke)'nda çektiği slayt ile kaydedilmiş; 2015 baharında ise Manavgat (Antalya) sahilinde tespit edilmiştir.
Beslenme
Böceklerle beslenen, insektivor bir türdür. Böcekleri yerden topladığı gibi havada da yakalar.
Biyolojisi
Orta Doğu'daki çöllerde üremektedir. Ürdün'de Nisan-Mayıs, Mısır'da Haziran. Yuva,40-60 cm, kuzeye bakan vadi kıyısının tabanından 2,5 m yukarıda bir çukurda, kaya kovukları ve çatlaklarında, yarı eliptik, pürüzsüz ve parlak soluk mavi, benekli kırmızı-kahverengi 4-5 yumurta bırakır. Kuluçka 13-14 gün, muhtemelen kadın tarafından.
Göçü
Orta Doğu'da yerli olmakla birlikte, düzensiz bir dağılım tipi sergiler. Muhtemelen bölge içi göç yapmaktadır.
Popülasyonu

Popülasyonu bilgisi bulunamadı
Davranışları
Avını yakalarken benekli sinekkapanı anımsatır, bazen uçan böceklerin peşinde uzun mesafeler koşturur
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular