Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kızgınlık dönemindeki kediler

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Kızgınlık dönemindeki kediler için özel bakım ve dikkat gereklidir. Kediniz zaten kızgınlık dönemindeyse, onun çıkardığı ulumaya benzer sesleri ve sürekli dikkat taleplerini unutamayacaksınız.

Çiftleşememesi halinde, bu dönem her ikiniz için de sinir bozucu ve rahatsız edici olabilir. Öte yandan çiftleşebilmesi durumunda, potansiyel olarak yılda iki kez doğacak kedi yavrularına hazırlıklı olmanız gereklidir. Kedinizi çiftleştirmeyi planlamadığınız takdirde, en iyi yöntem onu kısırlaştırmaktır. Bu hem onun, hem de sizin için daha iyi olacaktır.

Doğurgan
Kediniz 'kızgınlık döneminde' olduğunda, üreme döngüsünün doğurgan dönemindedir ve çiftleşme arayışındadır. Çoğunlukla ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde kızgınlık dönemine girecektir ve bu kızgınlık, birkaç gün ila birkaç hafta arasında değişen bir süre boyunca devam edebilmektedir. Bir kedi normal olarak yaklaşık altı aylıkolduğunda ilk kızgınlık dönemine girer; ancak bazı kedilerde ilk kızgınlık dört aylık gibi erken bir dönemde gerçekleşebilmektedir.

Dikkat etmeniz gerekenler
Kızgınlık döneminde kediniz daha sevecen olabilir; mobilyalara, duvarlara ve sevdiği insanlara sürünebilir. Muhtemelen özellikle arka ayaklarıyla sürünecektir ve arka ayakları ile kuyruğunu kaldırarak sık sık çiftleşme durumu sergileyebilir.

Bir kedi sahibi için kızgınlık döneminin en sorunlu özellikleri kedinin çıkardığı sesler ve idrarını püskürtmesidir. Kediler, çiftleşmek için bir erkeğin dikkatini çekmeye çalıştıklarından, kızgınlık döneminde yüksek sesle ve sürekli olarak ulumaya benzer sesler çıkaracaktır. Ayrıca orada olduklarını bir erkeğe belli etme çabasıyla, duvarlara ya da mobilyalara kokusu güçlü olan idrarlarını da püskürtebilirler.

Kediniz evin içinde yaşıyorsa, umutsuzca dışarıya çıkmaya çalışabilir ve hatta pencerelere ya da kapılara bile saldırabilir.

Kısırlaştırma
Veteriner hekiminiz bu belirtileri azaltmak için bir ilaç reçete edebilecek olsa da, bir kedinin kızgınlık dönemine girmesini önlemenin en iyi yolu onu kısırlaştırmaktır. Kısırlaştırıldıktan sonra, kedi artık kızgınlık dönemine girmeyecek, kendi bölgesine çok daha az düşkünlük gösterecek ve idrar püskürtme ya da tırmalama olasılığı daha düşük olacaktır.

Veteriner hekimlerin çoğu, kısırlaştırma işlemi uygulamadan önce, kedinin bu döngüsü bitinceye kadar beklemeyi tercih etmektedir. Bir kedi yavrusunun küçük yaşta kısırlaştırılmasnı ya da ilk kızgınlık dönemini geçirinceye kadar beklenmesini savunan ve karşı çıkan görüşler vardır. Veteriner hekiminiz, kendi görüşünün hangi yönde olduğunu size söyleyecektir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular