Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kızıl kırlangıç

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Bir Akdeniz türüdür; ensesi ve kuyruk sokumu kızıl renklidir. Kırlangıçtan daha uzun gövdesi, kızıl boğazı, siyah boynu ve beneksiz siyah kuyruğu ile ayrılır. Kuyruk telekleri daha kısa ve kalındı,gencininki erişkininden kısadır. Alt tarafı ince çizgili, kuyruk altı örtüleri siyahtır.Kırlangıçlar; küçük, ince yapılı, kısa boylu ve zamanının çoğunu havada geçiren kuşlardır. Kuyruklar çatallıdır. Gagaları kısa ve geniştir. Eşlerin dış görünüşleri aynıdır. İyi ve hızlı uçucudurlar.


Habitatı
Kaya duvarları, köprüler, binalar, mağaralar ve kaya oyuklarına yuva yapar. Yuvası bütün bir çanak şeklindedir, uzun girişi ile hemen tanınır. Bir tavana ya da benzer yatay bir yüzeye duvara dayamadan yapıştırır, girişini bir tünelle uzatır.
Yayılışı
Karadeniz Bölgesi hariç tüm sahil şeridinde yaz aylarında üreme faaliyeti gözlenir.
Beslenme
Uçuşu sırasında geniş gagası ile sinek ve böcekler ile beslenir.
Biyolojisi
Kuluçka süresi 14 gün sürer, 4 – 5 adet yumurta yapar.


Popülasyonu
Korunma durumu, bir canlı türünün günümüzde ya da gelecekte varlığını sürdürmeye devam etme olasılığının bir göstergesidir. Bu gösterge, türe ait kalan birey sayısı kadar, zaman içindeki nüfus artış ya da azalışları, başarılı üreme oranları, bilinen tehditler gibi çeşitli etmenler göz önünde bulundurularak belirlenir.
Dünya çapında en çok bilinen korunma durumu listeleme ve derecelendirme sistemi, Dünya Korunma Birliği (The World Conservation Union, IUCN) Kırmızı Liste'sidir
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi ("IUCN Kırmızı Listesi" ve bitki ve hayvan türlerinin dünyadaki en kapsamlı Küresel Koruma durumu envanteridir. IUCN Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.
IUCN Kırmızı Listesi, kesin ölçüt kullanılarak, binlerce tür ve alttürlerin nesillerinin tükenme riskini değerlendirerek oluşturulmaktadır. Bu ölçüt tüm türlerle ve dünyanın her bölgesi ile ilgilidir. Kırmızı Liste ile amaçlanan; koruma meselelerine kamunun ve politikacıların dikkatini çekmek ve bununla birlikte türlerin yok oluşunu azaltmak için uluslararası camiaya yardım etmektir. Güçlü bir bilimsel altyapı ile oluşturulan IUCN Kırmızı Listesi, biyolojik çeşitliliğin durumu ile ilgili en geçerli rehber olarak kabul edilmektedir.

Davranışları
Uçuşu kırlangıçtan farklıdır; kanadını kırmaz, kuyruğunu kapalı tutarak uzun uzun süzülür.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular