Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kızılkuyruk

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Kuyruk ve kuyruk üst örtüsü parlak portakal kırmızısı ama kuyruk ortası tüyleri kahverengidir. Gagası ve ayakları gri- siyahtır. Ergin erkeklerde gözlerin üzerinden başlayıp alından geçen beyaz bir bant bulunur. Alın yanaklar ve
gıdısı siyahtır. Tepe ,ense ve sırtı mavi- gri, göğüs ve yanları portakal rengi, kanatlar gri kahverengidir. Türkiye’de bulunan türün –samamisicus- kol teleklerinde beyazlıklar bulunur ve kanat rengi griye çalar (bknz. türün 9. fotosu). Dişilerin üstleri açık gri kahverengi, göğüsleri uçuk portakal renklidir, gerdan ve karın beyazdır. Gençleri kızılgerdan,bülbül ve karakızılkuyruk gençleriyle karıştırılabilir. Kışın dişi ve erkekler daha kahverngi tonlarda olur ve siyah renkleri kaybolur.


Habitatı
Ormanlarda, ağaçlıklarda, bahçelerde yaşayan bu tür ağaç kovuklarına ya da yarıklarına yuva yapar.
Yayılışı
Yazın Türkiye'nin her bölgesindeki ağaçlık kesimlerde, özellikle de dağlık yörelerde ürer.
Beslenme
Yazın Böcekler, larva, sinek ve örümcekler, sonbaharda çeşitli bitki tanelerinle beslenirler
Biyolojisi
Bulduğu her yere yuva yapabilen bir türdür. Parklar, ormanlar, bahçeler ve taş duvarlardaki müsait dal, delik veya taş aralıkları gibi yerlere ve insan yapımı ama önü açık kutulara da yuva yaparlar. Kase şeklindeki yuvası kuru çim, ot, yosun, kıl ve tüylerle bezenir. Yuva yapımı ve kuluçka işini dişi tek başına üstlenir. Yumurtaları düz satıhlı, parlak ve uçuk mavi renktedir. Yavrular her iki eş tarafından beslenir.
Göçü
Bölgede Balkanlar dışında tüm Avrupa’da, Sibirya’nın güneyi, Kafkaslar ve ülkemizin kısıtlı yerlerinde ürerler. Eylül-Ekim aylarında kışı geçirmek üzere Afrika’ya dönüş yaparlar.
Antakya (A.Atahan) kış kaydı bulunmaktadır.
Popülasyonu
Dünya üzerine yoğun bir nüfusa sahiptirler ve sadece Afrika’da 26 bin likometre karelik bir alana yayılmışlardır. Avrupa npopülasyonu 14 ila 31 milyon birey civarında tahmin edilmektedir.
Davranışları
Devamlı aşağı yukarı titreyen bir kuyruğu vardır. Genellikle ağaçlarda gezerler, yere nadiren ve kısa süreli konarlar.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular