Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Köpeklerde Kilo Yönetimi

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
KÖPEĞİNİZİN FAZLA KİLOSU MU VAR? BU KONUYU HAFİFE ALMAYIN


İngiltere'de her 3 evcil hayvandan 1'inin aşırı kilolu veya obez olduğunu biliyor muydunuz?* Çoğumuz, köpeğimizin fazla kilolu olduğunu fark etmeyiz, zira kilo zamanla ilerlediği için göz ardı edilmesi son derece kolaydır. Bu durum hemen önünüzde cereyan etse de, uzun zamana yayılmış şekilde alınan birkaç kilo hemen fark edilmeyebilir. Bununla birlikte, bu durum gerçekten ciddi bazı sağlık sorunlarına katkıda bulunabilir.

FAZLA KİLOLU OLMAK NEDEN TEHDİT OLUŞTURUR?


Köpeğinizin sadece birkaç kilo aldığını fark etseniz bile, sağlığını ne boyutta etkileyebileceğinin bilincinde olmayabilirsiniz. Köpeğinizin normale göre sadece %20 daha kilolu olması bile şeker hastalığı, osteoartrit, üriner sistem taşları veya kalp rahatsızlığı gibi ciddi sağlık sorunları yaşamasına neden olabilir.
Ayrıca fazla kilo köpeğinizin genel sağlığı, mutluluğu ve yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etkilere neden olmasının yanında, sağlıklı bir kiloya sahip evcil hayvanlara göre yaşam süresini de ciddi anlamda kısaltır.

Köpeğimin fazla kilosu mu var?

Köpeğiniz size göre iyi görünebilir, ancak ideal kilo büyüklüğü ve cinsine göre değişir. Veteriner hekiminiz, köpeğinizin ideal kilosunun ne olduğunu size söyleyecektir. Sağlık kontrolleri arasında, köpeğinizin sağlıklı kilosunu koruyup korumadığını değerlendirebilirsiniz. Elinizi yan tarafına koyun ve kaburgaları hissetmesi zorsa veya imkansızsa, köpeğinizin fazla kilolu olma ihtimali yüksektir.
İşte sizin de fark edebileceğiniz diğer obezite belirtileri:

Belirgin bir bel kaybı
Yaka gevşetilme ihtiyacı duyuyor
Yürümekte zorlanma
Yavaş hareket
Nefes darlığı
Hırçınlık
Her zamankinden daha fazla uyku
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular