Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Küçük akbaba

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Sivri kafalı, kama şeklinde kuyruklu, küçükçe bir akbabadır. Kanatlarını düz tutarak süzülür.
Erişkinin rengi kirli sarımsı ya da grimsi beyaz, yüzü ise sarıdır. Gün ışığındaki uçuşu sırasında
bembeyaz parlar, uçuş telekleri siyahtır ancak gövdesi krem rengi görünebilir. Genci koyu
kahverengi, kuyruğu kama şeklinde, gagası incedir.


BiLiMSEL SINIFLAMA :

Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Class: Aves
Order: Accipitriformes
Family: Accipitridae
Genus: Neophron
(Savigny, 1809)
Species: N. percnopterus


Binomial name :

Neophron percnopterus
(Linnaeus, 1758)


Habitatı
Sadece sıcak iklimlerde, Akdeniz'de değil 2000metrelere hatta Kafkasya' da belli bölgelerede 3600 m. ye dek görülebilir.Av bulmak için her türlü açık arazi, step, savana, nehir kumulları, kısa otların olduğu sulak açık araziler, kıyı kumulları, vadiler ve yarma alanlar. Adapte olma başarısına paralel geniş çöplükler, yerel hayvanların ölmeye geldikleri araziler, köy ve hatta kasaba arazilerinde av ararlar. Çöllerele çevrili dağ silsileleriyle, aralıklı çöl sıralarında da yaşayabilirler.Ağaçlarda yuva yapmak yerine daha çok yalçın kayalıklardaki çatlaklar, yarlar gibi geniş araziyi görebilecekleri korunaklı yerleri seçerler.
Bazı adalarda görülmelerine rağmen anakarada yaşayan bir tür olarak bilinirler.
Yayılışı
Ergenlerine Avrupa’da nadir rastlanır. Ülkemize ilkbaharda üremeye gelir, çöplüklerimizde beslendikten sonra, sonbaharda
yavrularıyla beraber Afrika'ya geri dönerler.
Beslenme
Küçük Akbaba, leşçil türlerdendir ve çürümüş etlerle beslenir, fakat aynı zamanda küçük memelileri de avlar ve yumurtaları da yerler. Kendisinin rölatif küçük cüssesinden dolayı, diğer leşle beslenen yırtıcı hayvanların öğünlerini yemelerinden sonra ancak kendisi beslenmeye başlar.Uzun gagası sayesinde kalan etlerden küçük parçaları kolayca koparabilir. İnce gaga yapısı aynı zamanda, kalın gagalı akbabaların ulaşamadığı kemik iliğine de rahatlıkla ulaşmasını sağlar.
ALET KULLANIMI : Diğer birkaç kuş arasında, Küçük Akbaba /alet kullanmayı bilen/ türlerden birisidir. Küçük kaya parçalarını gagasıyla kalın kabuklu yumurtaları çatlatmak ve kırmak için baş ve boynunu kuvvetle sallayarak kullanabilir. Bu durum, kendi sosyal grubu içinde diğerlerini gözlemleyerek edinilen kültürel bir pozisyondur. (2)
Biyolojisi
Kuluçka dönemi : nisan başı
Dişi ve erkeğin birlikte yuva seçme uçuşlarını takiben her iki bireyde yavrunun gelişim ve bakımına katılırlar. Bu yavruyuda besleme aşamasında aynı yoğunluktadır.
Göçü
Mart ortalarında ülkemize gelmeye başlarlar ve sonbaharda Afrika' ya göç ederler .

* Soyu Tehlike Altındaki Küçük Akbabalar Türkiye’de İlk kez Uydudan İzleniyor :
KuzeyDoğa Derneği, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) ve Utah Üniversitesi işbirliğiyle dünyada nesli tehlike altında olan (Endangered) Küçük Akbaba’ya (Neophron percnopterus) Türkiye’de ilk defa uydu vericisi takılarak takibine başlandı.

Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde Aras ve Arpaçay nehirlerinin kesişme noktasında KuzeyDoğa Derneği tarafından düzenli olarak izlenen küçük akbabalar kuşlara zarar vermeyen özel teknikler ile yakalandı ve sırtlarına uydu vericisi takıldı. Bu sayede dünya çapında nesli tehlike altında olan küçük akbabanın bölgede kullandığı alanlar, göç rotası, mevsimsel hareketleri ve beslenme stratejisi ortaya çıkartılacak.


2020 yılı Mart ayı son haftasında, Istanbul - Beykoz - Riva alanında; Kuş Gözlemcisi Haldun Savaş bey tarafından 1 adet Küçük Akbaba gözlemlendi. Akşam hava kararma esnasında olduğu belirtildi, büyük ihtimal ile geceyi orada geçirip göç yoluna devam edecek. Bulgaristan - Romanya ve benzeri ülkelerde populasyonu hiç olmadığı bilgileri mevcut iken, Doğu Avrupa mi daha kuzey bölgelere mi gidecek, merak edildi ?
Popülasyonu
100- 999 çift ya da daha fazla sayılarda oldukları düşünülmektedir.
* 4-7 Ekim 2017 de Beypazarı' nda 9 ülkeden 34 Uzman, Küçük Akbaba nın korunması ve göç yolunda ölümlerinin azalması için bir araya gelip, sorunları tartışmışlar. Umarız ilerki yıllarda yararlı çalışmalar ve önlemlere vesile olur. Toplantı ekibini tebrik ederiz.
Kaynak : Trakus haber .
Davranışları
Dişi ve erkek olarak pek çok zaman tek başlarına zaman geçirselerde avlanma ya da karkas başında beslenme anlarında 30- 40lı gruplar kurabilirler.Genellikle gruplar tünerken 10lu küçük gruplar kurarlar.Göç ederlerken yanlız ya da 20 - 30lu sürüler halinde seyrek düzende uçsalarda bazen leylek ya da atmaca sürüleriyle birlikte göç eden bireylerede rastlanır.
Tek eşli oldukları düşünülür. Hatta bunun yaşam boyu devam ettiğine inanılır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular