Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Küçük ebabil

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Türkiye’ de görülen en küçük ebabildir. Kuyruğu kısa ve düzdür, kuyruk sokumunda büyük beyaz bir leke vardır. Siyah kanat altı örtüleri, daha açık renkli kanat telekleri ile kontrast oluşturur. Ev kırlangıcı ile aynı boydadır; koyu gövdesi kuyruğunun çatallı olmaması ve kararlı uçuşu ile ondan
ayrılır.Ebabiller, havada en uzun kalan kuşlardır. Uzun kavisli kanatları, kısa ve genellikle çatallı kuyruğuyla çok hızlı uçmaya ve böcekleri yakalamaya uyum sağlamışlardır.


Habitatı
Yerleşimler, eski yapılar ve kanyonlarda yuva yapar.
Yayılışı
Türkiye’de Güneydoğu Anadolu’da yaz döneminde görülür. Hatay’da kış dönemi gözlem kayıtları da vardır.
Beslenme
Uçuşu sırasında sinek ve böcekler ile beslenir.
Biyolojisi
Yılda 1 kez yumurtlar; 1 ila 3 adet arasında yumurta bırakılır. Kuluçka süresi 22 - 24 gündür. Tüylenme dönemi yaklaşık 38 gündür.
Göçü
Afrika’dan göç eder.Davranışları
Ebabillerin bacakları çok kısadır. Bu nedenle hiçbir zaman yere konmaz fakat sivri tırnaklarıyla yarların ve binaların dik duvarlarına rahatça tutunurlar. Hem gündüz hem de gece havada kalırlar, uçarken uyurlar. Yuvalarında sadece üreme döneminde uyurlar. Uçuşu hızlı ve atılgandır; ani manevralar yapar, bolca süzülür.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular