Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Küçük kartal

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Şahin boyundadır, kare kuyruğu ile tanınır. Kuyruk neredeyse kanat genişliği ile aynı uzunluktadır. Üstten bakıldığında kanat örtülerinin oluşturduğu açık renkli diyagonal şerit ve beyaz omuz lekeleri (farlar) belirir. Süzülürken kanatlarını hafif aşağı büker, dönerek yükselirken kanatlarını düz tutar ya da hafifçe aşağıya büküktür, iç taraftaki açık renkli el telekleri fark edilir.
Küçük kartal küçük tıknaz yuvarlak kafalı bacakları ve kafası sık tüylü bir kartaldır
Üç donu vardır: açık, koyu ve kızıl. Açık giyside kafa ve sırt kahverengidir, alt taraf ile kanat altı örtüleri beyaz renklidir. Göğüs ve kanat altı örtüleri çizgilidir. Kanat örtüleri siyah kanat telekleriyle kontrast oluşturur böylece leyleğe ya da küçük akbabaya benzer. Açık tonu Avrupa'da daha yaygındı. Kızıl ve koyu donlar birbirine benzerler. Kanat altı örtüleri ile uçma telekleri arasında siyahımsı bir bant vardır.
Habitatı
Özellikle açık alanlara serpiştirilmiş orman yamalarını tercih eden açık ormanlık bölgeleri ve tarım alanlarını tercih eden bir türdür. Yükseklik olarak 3,000 m'ye kadar kaydedilmiştir. Yuvalarını ağaçlarda inşa eder. Bu tür için ormanlık alanların ve tarım alanları gibi açık alanların bir karışımı uygundur.
Yayılışı
Çoğunlukla dağlık arazide bulunan ormanlarda bulunur. Güney Avrupa, Kuzey Afrika'da ve Orta Asya' da yayılış gösterirler. Göçmendirler. Kışı güney Asya da geçirirler.
Yaşam alanı güney Avrupa Kuzey Afrika ve Ortadoğunun doğusu (Hieraaetus pennatus pennatus,) H.p. harterti kuzey batı ve orta asya
Hp miniskulus ise Güney Afrika'da bulunur
Beslenme
Küçük kuşlar diyetinin en önemli parçasıdır. Ayrıca küçük memeliler ve sürüngenleri avlarlar.
Kuzey nüfusu genel olarak küçük kuşlar memeliler ve sürüngenlerle beslenir.
Afrika'da ise genel olarak kemirgen formları ile beslenir.Biyolojisi
Ağaç veya kayalıklara yuva yapar . Erkekler yaklaşık 700 gram, dişiler 1 kg ağırlığındadır.

Erkek ve dişi görünüşte birbirine çok benzer fakat dişisi genel olarak erkeğine göre yüzde 10 daha büyüktür..
Her iki çinsiyetin gençlikteki tüyleri yetişkin hallerinden zor ayrılır.
Küçük kartalın 3 alt türü vardır.
Hieraaetus pennatus pennatus, -
Hieraaetus pennatus harterti
Hieraaetus pennatus minisculus


Göçü
Küçük kartalın sezonsal hareketleri oldukça karışıktır. Avrupa nüfusunun bir kısmı yıl boyunca aynı alanda kalır. Kuzey Hindistan Yarımadası ve Balear Adaları'ndaki nüfus yerleşiktir ancak diğer bölgelerdeki nüfus çoğunlukla göçmendir. Göçmen olan nüfus Güney Afrika ve Güney Asya'da kışı geçirir. Eylül ayında üreme alanlarını terk edip Mart ve Nisan aylarında üreme alanlarına dönerler. Güney Afrika'dakiler ise Mart ayında kuzeye doğru ilerler ve Ağustos ayında dönerler.
Popülasyonu
Avrupa nüfusu, 46.300-58.300 olgun kişiye eşit olan 23.100-29.100 çift olarak tahmin edilmektedir (BirdLife International 2015). Avrupa, küresel aralığın yaklaşık% 31'ini oluşturmaktadır, bu nedenle, bu tahminin daha da onaylanması gerekmesine rağmen, küresel nüfus büyüklüğünün çok ön tahmini, 149.000-188.000 olgun bireydir. Avrupa'da nüfusun büyüklüğünün artmakta olduğu tahmin edilmektedir (BirdLife International 2015).
Genel olarak nüfus eğilimi bilinmemektedir. Bu türün orman tahribatı, artan insan nüfusunun tehtidi ve av türlerinin azalması nedeniyle yerel olarak azalmaktadır.
Nüfus tehdidi Least Concern (LC) düzeyinde değerlendirilmiştir.
Davranışları
Çok yüksekten küçük kuşlara hızla pike yapar. Kuşlar tek başlarına ya da çiftler halinde görülmeye meyillidir ve hatta göçlerde bile nadiren beşten fazla grup oluştururlar ve diğer yırtıcılardan uzak dururlar. Avlanırken zeminden yaklaşık 300-300 m yüksek dolaşırlar.
Küçük kartalın üreme alışkanlığı yaşadığı yere göre değişebilir.
Kuzey popilasyonu ağaçlara yada uçurum kenarlarına yuva yaparlarken
Güney Afrika popilasyonu sadece sarp kayalık ve uçurumlara yuva yaparlar..
Genellikle üç yumurta çıkar ve sadece biri nin yaşama şansı olur..
Dişi 35 gün kuluçkaya yatar.
Yavru yumurtadan çıktıktan 50 gün sonra tüylenir.
Üreme zamanı,üreme bölgesindeki çiftler ,ötüşerek ani pike ve ani yükselişli uşuşları ile cilveleşirken görülüebilirler.Yuvaları genellikle ağaç üzerindedir,ancak arealin güney ve doğu bölgelerinde kaya oyukları içinde veya kayalar üzerinde de yuvalanırlar.Küçük kartalların,daha önceden kullanılmış kartal,balıkçıl,karaleylek ve kuzgun yuvalarını kullandıkları da nadir değildir.Kullanılmakta olan kartal yuvaları taze taşınmış yeşil dallardan tanınabilir ve genellikle yuva yapımında dişi daha aktiftir.Ancak kuluçkaya nöbetleşe yatarlar.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular