Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Küçük suçulluğu

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
En küçük suçulluğudur, Suçulluğunun 2/3'si boyutundadır. Gagası çok daha kısadır, baş uzunluğunun yaklaşık 1,5 katı uzunluğundadır ve gaga dibi orantısal olarak daha kalındır. Dar ve Suçulluğuna göre daha küt uçlu kanatlarının firar hattında beyazlık bulunur. Diğer tüm suçulluğu türlerinden kama şeklindeki, beyaz renk içermeyen kuyruğu ile ayrılır. Baş deseni oldukça kontrastlıdır; açık renkli ortadan ayrık bir kaşı, gözünün altında koyu renkli hilal şeklinde bir alan bulunur. Göz pınarı koyudur. Tepesi tamamen koyudur, Suçulluğunun aksine açık renkli tepe çizgisi yoktur. Göğsü ve böğürlerinde sık yatay çizgilenme bulunur (Suçulluğunda dikey). Siyahımsı üst kısımlarında yeşilimsi-mor tonlanmalar vardır. Sırtındaki sarımsı çizgiler oldukça kalın ve dikkat çekicidir. Cinsler birbirine benzer, fakat erkeklerin kanat, baş, gaga kalınlığı/genişliği ve orta parmak ölçüleri daha uzunken dişilerin gaga uzunluğu daha fazladır. Gençler erişkinlere benzer.


Habitatı
Açık bataklıklarda, su basmış çayırlarda, ormanlık tundralarda ve kuzey taygasında ürer. Kışın çeşitli acı ve tatlı su habitatlarında bulunur, genellikle nemli ve su basmış çamur düzlükleri ile uzamış otların birlikte bulunduğu yumuşak çamurlu alanları tercih eder. Soğuk dönemlerde nehir ve ırmak kenarları ile iç bölgelerde ırmaklarla beslenen çayırlık alanlarda bulunur.
Yayılışı
Kuzeydoğu İskandinavya'dan Doğu Sibirya'ya kadarki subarktik ve kuzey bölgelerde ürer. Güney İsveç, Kuzey Polonya, Kuzey Belarus ve Baltık Ülkeleri'nde izole popülasyonları bulunur. Kışın Britanya'dan güneye doğru Batı Avrupa ve Akdeniz boyunca Afrika'nın kuzey tropik bölgelerine kadar, doğuya doğru ise Türkiye, Orta Doğu, Azerbaycan, İran, Afganistan ve Hindistan'dan Güney Çin, Kuzey Tayland ve Vietnam'a kadar olan alanda görülür.
Beslenme
Böcekler ve larvaları, halkalı solucanlar, tatlı su ve kara salyangozları, bazen de tohum ve öbür bitkisel materyallerle beslenir.
Biyolojisi
Üreme dönemi Mayıstan Eylül başına kadarki süredir. Tek eşli olduğu düşünülmektedir. Erkek şafak ve alacakaranlıkta zikzaklı kur uçuşunu gerçekleştirir, nadiren gündüz de gözlemlenebilir. Yuvasını genellikle bataklıklara, bazen ise çalılar arasındaki daha kuru zemine yapar; ot ve yaprak parçaları ile döşelidir. Yumurtaları zeytuni-krem renginden koyu kahverengiye değişir, koyu kızıl benekleri vardır. Ortalama boyları 38.6 x 27.4 mm'dir. 3-4 yumurta bırakır, bazen çift kuluçkalı olabilir, kuluçka süresi genellikle 21-24 gündür. Yavrular kızılımsıdır, alt tarafları biraz daha açıktır; yüzünde siyah beyaz şeritler, üst kısımlarında ise beyaz benekler bulunur. İki cins de yavru bakımını üstlenir, erkekler daha önce doğmuş yavrulara eşlik eder. Tüylenme süresi 19-20 gündür ve çok kalmadan yavrular bağımsız hale gelir.
Göçü
Göçmendir. Erişkinler ve gençler tüy değiştirme döneminde (Ağustos-Eylül) üreme alanlarında veya yakınlarında kalır. Eylül ortasından Kasım ortasına kadar Avrupa genelinde geniş cephe halinde güneybatıya doğru hareket gözlemlenir, kışlama alanlarına Ekim itibariyle ulaşır fakat tropiklerde Kasıma sarkabilir. Rusya boyunca Eylül-Ekim'de göç eder, Hindistan'a Ekim ve Mısır'a Ekim-Kasım aylarında ulaşır. Asya ve Doğu Afrika'da kışlayan bireylerin kaynağı Sibirya'dır. En kuzeyde nadiren İzlanda'da kışlar, güney sınır ise Batı Afrika'da, Senegambiya'dan Kuzey Gana ve Kuzey Nijerya'ya kadar olan hat üzerindedir. Hem göç sırasında durakladığı alanlara hem de nihai kışlama alanlarına yıllar boyunca büyük bağlılık gösterir. Kışlama alanlarından Mart ve Nisan başında ayrılır, üreme alanlarına erişmesi Nisan ortası-Mayıs ortasını bulur, Sibirya'da Mayıs sonuna kadar sürebilir. Rastlantısal konuk olarak Kanada, Alaska, Oregon ve Kaliforniya'da; Barbados, Asorlar, Madeira, Kap Verde, Jan Mayen ve Bear Adaları'nda; Somali, Orta Afrika Cumhuriyeti, Tanzanya ve Zambiya, Seyşeller, Japonya, Kore, Tayvan ve Filipinler'de kaydedilmiştir.
Popülasyonu
Bu türün dünya nüfusu 1.000.000 (Wetlands International 2002) olarak tahmin ediyor. IUCN kırmızı listesine göre "LC" (Least Concern- nesli tehlike altında olmayan türler) kategorisinde yer almaktadır. Tür üzerindeki başlıca potansiyel tehditler, sulak alanların azalması ve sonbahardaki göçü sırasında avlanmasıdır.
Davranışları
Küçük boyutlu olduğu ve çok iyi kamufle olduğu için genellikle yerdeyken fark edilmez, ancak üstüne basacak kadar yaklaşıldığında uçar (Suçulluğu genellikle 10-15 metreden). Uçuşu Suçulluğu kadar nizamsız değildir ve genellikle çok uzağa uçmaz. Beslenirken gövdesini ritmik olarak aşağı yukarı doğru hareket ettirmesi, bir nevi "yaylanması" en tipik özelliğidir. Genellikle gece veya hava kararırken aktiftir. Tek başına ya da bazen 5> kuştan oluşan dağınık gruplar halinde beslenir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular