Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kuşlarda Güneş ışığı

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Güneş ışığı almayan insanların nasıl soluk ve bembeyaz bir cildi oluyorsa bu kuşlarınız içinde geçerlidir Güneş ışığını tam olarak alamayan kuşlarda 2-3 sene gibi bir zaman dilimi içersinde renklerde matlaşma ve yumurtlamalarında zorluklar , verimsizlik , kusun yerini sevmemesi , stres VB nedenleri ortaya çıkarır .
neşeleri de istediğiniz gibi olmaz durgun ve kırık olurlar , hastalıklara karsı dirençsizdirler. Bağışıklık sistemleri zayıf dır. Burada uzun uzun güneş ışığının faydalarını anlatmayacağım ancak yasayan bütün canlılar için vazgeçilmez bir yasam kaynağı olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Bu bağlamda kuşlarımızın da güneş ışığına yedikleri yem,içtikleri su oranında son derece ihtiyaçları vardır. Özellikle yavrularımızı aldığımız su mevsimde onların tüyden çabuk çıkması ve daha sağlıklı yavrular için doğal güneş ışığına ihtiyaçları vardır kuşlar üstlerine gelen direkt güneş ışıklarından nefret ederler onlar için bir sabah güneşinde demlenmek , keyif yapmak hatta banyo yapmak çok hoşlarına gider tüylerini bazen sererek açarlar hatta kümesinizin neresi güneş alıyorsa taban da bile keyif yaptıklarını,tabanda ki kum da banyo ihtiyaçlarını giderdikleri görebilirsiniz GÜNEŞ IŞIĞI ALAN KUŞLAR GÜNEŞ DE KAN TOPLAR RENKLERİ DAHA PARLAK VE SAĞLIKLIDIR.

Her şeyin doğalından yanayım ancak çeşitli nedenlerden dolayı (yer sorunu vb. gibi)kuşlarımıza şayet güneş ışığı sağlayamıyorsak en azından bu işleve yakın özellikleri olan aydınlatmalarla bu isi bir nebzede olsa sağlayabiliriz.

Kuşların ışık dan yoksun ortamda bulunmaları, döllenmelerde büyük etken dir. Erkek kusun hormonları, normal şartlardaki kuşlara nazaran 10 kat düşük olur, buda genetik bozukluklar,bünyede değişiklikler, tüylerde bozukluklar gibi kendini gösterir. yine yarışçı arkadaşlar bakımından dikkat edilmesi lazım gelen olaylar zinciri, karartmalar, yavruların eğitimi, yavru alimi, ayrış öncesi , yarış sonrası, ışık la oynama, karatmalar gibi, aslında hepsi baslı basına konuları açar ve konuyu çok uzatmış oluruz. Işıksız ortam veya kış ortamında erkek kuşların bildiğiniz gibi döl torbaları büzüşür, daha az döl salgısı oluşur, hasta kuşlarda da bu aynisidir. bu döl torbası büzüşmeleri bizim dinlenme zamanı dediğimiz kış sezonu süresince devam eder, sizsiz olun kış aylarında bile kuşlarınızın güneş ışığından en iyi faydalanacak zemin oluşturun , onların doğal ışık almaları döl torbalarında gelişmeyi sağlıklı kılar, kendilerini yenilemelerini sağlar is de bu nedenle kuşlarımızı kış aylarında üretime hazırlamak , es zamanı aylarını en iyi şekilde kullanmak , çok kısa geçen üretim aylarından en iyi verimi almak ve bu ayları iyi değerlendirmek sağlıklı bir kış dinlenmesinden geçer , ( Kasım Aralık Ocak ayları gibi ese atılmasının çok riskli olduğu zaman dilimlerinde yavru alma hırsı ne yazık ki kanaryalarınızın sağlıklı bir dönem geçirmesini engelleyen faktörlerden en önemlisidir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular