Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kuzey gümüş martı

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Ülkemizde görülen Gümüş martıya oldukça benzer bir türdür. Daha önce gümüş martı ile aynı tür olarak kabul edilmiştir. Son taksonomik ayrılıklardan sonra Bizdeki Gümüş martı (Larus michahellis) ten farklı tür olarak kabul edilmiştir. Büyük martılardandır. Erişkinlerinin ayakları pembe renkli (bazı bireylerde sarı ayaklarda görülebilmektedir), kafalarda bariz kırçıllanması bulunur. Gençleri daha kahveringi tüy renklenmesine ve tersiyerleri ve örtücüleri oldukça desenli bir görünüme sahiptir.

Bu türün iki alttürü vardır; Larus a. argentatus ve Larus a. argenteus. Larus a. argenteus İzlanda, Britanya, Fransanın kuzeybatısında, Belçika, Hollanda ve Kuzey Almanyada bol miktarda üremektedir. Larus a. argentatus Avrupanın Kuzeydoğusunda, Danimarka'dan Balatik denizi kıyıları, İskandinavya ve Bezay Deniz kıyılarına kadar üreyen bir alttürdür. Batı Avrupada'ki argenteus daha soluk sırt rengi, kısmen daha küçük, nispeten kanat tipi daha koyudur. Kuzeydoğuda bulunan Argentatus altürü bir miktar daha büyük, sırtı daha koyu ve çok daha az siyah kanat tipi görülmektedir. Türkiyede görülen Kuzey gümüş martı bu yüzden Larus a. argentatus olduğu düşünülmektedir.

Larus a. argentatus popülasyonunda önemli sayıda sarı bacaklı kuzey gümüş martısı bulunmaktadır. Bunları "Finnmark sarı bacaklı Kuzey Gümüş Popülasyonu" olarak adlandırlabilir. Bu popülasyonda bacaklar soluk sarı renk görülmektedir. Bu popülasyonda P5 tüyündeki siyahlık ya çok az miktarda nokta şeklinde ya da subterminal bandın ortadan zayıflamış bir şekilde bir görüntüsü vardır. Bazen P6 da bile siyah görülmeyebilir.

Baltic popülasyondaki erişkin bireylerin sarı ayaklıları Gümüş martıdaki gibi parlak sarıdır. Sırt (mantle) rengi Batı popülasyonundan biraz daha koyu olmasına rahmen yinede gümüş martıdan daha soluk olmaktadır. Bu Baltik Kuzey Gümüş Popülasyonunda genellikle erişkinlerde P5 te subterminal bant nokta halinde görülmektedir.
Habitatı
Kayalık adalar, lagünler , deltalar , şehirlerde bulunurlar. Şehir çöplüklerinde oldukça fazla sayıda görülebilirler.
Yayılışı
Genellikle avrupanın kuzey kesimlerinde ve Rusyanın Kuzey kısımlarında görülmekedir. Soğuk Kış aylarıdan Karadenizden kayıtları gelmektedir. Ülkemizde taksonomik ayrılıklardan sonra bilinen ilk kesin kayıt Samsun'dandır.
Beslenme
Diyeti balık, omurgasız ( böcekler, yumuşakçalar ve yengeçler de dahil olmak üzere), sürüngenler, küçük memeliler (örneğin tarla fareleri ve zemin sincapları), çöp, sakatat ve kuş yumurta ve kuş civcivlerinden (yelkovan kuşları ve fırtına kuşları örneğin) oluşur.
Biyolojisi
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıfı: Aves (Kuşlar)
Takım: Charadriiformes(Yağmur kuşları)
Familya: Laridae(Martıgiller)
Cins: Larus
Tür: Larus argentatus


Kur sırasında, dişi aramaları ( Genç martıların yaydığına benzer) kambur durarak bağırarak yapar, kendi bölgesinde otoriter bir görünüm verir. Bu hareketler dişiyi cezbetmek amaçlı yapılır. Dişi eğer eşliği kabul ederse erkeğe seslenerek çiftleşme gerçekleşir. Kuzey gümüş martısı genellikle tek eşlidir. Yumartalar 2 veya 4 adet olmaktadır. Kuluçka süreleri 28-30 arasındaır. 12-12 hafta civcivler ebeveynler tarafından beslenir eğer yavru yuvada yatmaya devam ederse bu süre uzayabilmektedir.

Kuzey gümüş martısı diğer martılar gibi uzun yaşar, en uzun yaşayan bireyin bilgisi şuan 49 senedir. Üreme dışındaki bireyler puhu, doğanlar ve foklar tarafından avlanabilmektedir.
Göçü
L. a. argentatus, Nominant Formu,İskandinavya ve Kuzey Batı Rusyada üremektedir. Kuzey ve Doğu popülasyonları kış aylarında güney batıya göç etmektedir. Büyük, hantal bir kuş ve kanat uçlarında oldukça beyazlık bulunur.


L. a. argenteus Batı avrupada, İzlanda, İngiltere, Belçika , İrlanda, Fransa, Hollanda, Almanya da üremektedir. Çoğu kuş yerleşiktir. Bazı bireyler kısa mesafeli göç yapabilmektedir. Larus a.argetaustan biraz daha küçük ve kanat uçlarında daha fazla siyah ve daha az beyaz bulunmaktadı, sırt rengide bir miktar açıktır.
Popülasyonu
Tam net bir bigi bulunmamakla birlikte 2.7-5.7 milyon birey arasında olduğu düşünülmektedir.
Davranışları
Gümüş martıya oldukça benzerdir. Kentsel yaşama oldukça alışık bir türdür.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular