Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Mısırlı Mau Kedisi

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Mısırlı Mau Kedisi , sadece eski Mısır’da başlayan zengin tarihi nedeniyle değil, iyi doğası ve eşsiz görünümü nedeniyle birçok kedi sevgilisini büyülüyor.

FIZIKSEL ÖZELLIKLER
Bu uzun, zarif kedi, eşsiz noktaları ve işaretlemeleri nedeniyle gerçekten bir kalabalığın içinde öne çıkıyor. Bu lekeler çeşitli şekillere sahiptir, yuvarlak veya dikdörtgen olup kediden kediye farklılık gösterir. Bu arada Mısırlı Mau Kedisi yüzü, alnındaki M şeklinde bir işaret ve yanakları boyunca iki siyah çizgili çizgi ile süslenmiştir.

Ek olarak, kedinin yumuşak ve ipeksi pırıl pırıl pırıltılı rengi dumanlı saçlarla kaplıdır ve gözleri badem şekilli ve bektaşi üzümü-yeşildir.

KIŞILIK VE MIZAÇ
Güzellik ilk bakışta sevgiye ilham verebilir ama iyi doğa onu besler. Aynı Mısırlı Mau Kedisi için de geçerli. Aslen güzel paltosu için alınabilir, ancak iyi mizaç ve yardımseverliği için değerli ve sevilir.

Mısırlı Mau Kedisi, Bu emirleri takip eder ve şeyleri almak için çok iyidir – belki de sahiplerinin oyun çekimini geri alan atalarının bir yeleği. Avcılık da kalıtsal bir özelliktir: Mısırlı Maus iç mekanlarda av oyunlarını oynamayı sever ve serbest bir el verilirse dışarıda avlarlar.Mısırlı Mau Kedisi Her ne kadar insan ailesine son derece sadık olsa da, çoğu başlangıçta yabancılarla temkinlidir. Mau ayrıca, sıkıntıyı veya açlığı sahiplerine iletmek için kullandığı melodik bir sese de sahiptir. Mısırlı Mau Kedisi, hoşnutsuzluğunu daha da açıklamak için kuyruğunu bile sallayabilir veya ayaklarını basabilir.

TARIH VE ARKAPLAN
Mısırlı Mau Kedisi (Mısır için kedi sözcüğü) dünyanın en eski kedi ırklarından biridir; ataları, eski Mısır’daki din, mitoloji ve günlük yaşamın bir parçasıydı.

Aynı zamanda, eski Mısır sanatında heykeller ve resimler gibi tasvir edilmiş, papirüs resmi (M.Ö. 1100 dolaylarında) ve Ra’nın, bir yılan yılanı olan ve aptal bir yılanın kafasını kesen lekeli bir kedi şeklinde tasvir edilmiştir.M.Ö. 1400 tarihli bir başka tablo da Mısırlı bir avcı için bir ördeği geri getiren benekli bir kediyi resmediyor. Bu kanıt, sadece eski Mısır’da kedilere saygının değil, insanlara yararlı olduklarını kanıtladıklarını göstermektedir.

20. yüzyıla kadar Avrupalıların ırka karşı büyük bir ilgi görmeye başladı. Ancak, Fransa, İtalya ve İsviçre’deki kedi yetiştiricileri enerjilerini tür yetiştirmeye adadıklarında, İkinci Dünya Savaşı başladı. Diğer birçok kedi ırkında olduğu gibi, birkaç Maus savaştan kurtuldu.

Kuzey Amerika’daki tarihi, 1956’da sürgündeki Rus prensesi Nathalie Troubetskoy tarafından birkaç Maus’un ithalatıyla başladı. İtalya’yı ziyaret etti ve bazı Mau mağdurlarını topladı ve hatta Mısır’dan bir Mısırlı Mau Kedisi ithal etti.

Mısırlı Mau Kedisi kısa süre sonra bu eşsiz ve eski ırkı korumak isteyen kedi severlerin dikkatini çekti. Fakat küçük gen havuzundan dolayı belirli bir miktarda çapraz-üreme kaçınılmaz oldu.

1980’lerde damızlık Cathie Rowan, Mısır’dan Amerika’ya 13 ek Maus getirerek daha fazla ithalat yapılmasını sağladı.

Mau, 1969’da Cat Fanciers ‘Federation tarafından tanındı. 1977’de Cat Fanciers Association tarafından Şampiyona statüsü verildi ve şimdi tüm derneklerde statüye sahip.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular Forum Tarih
Tweety Malawi ve Diğer Afrika Cichlidleri 0 376
Tweety Kedi Türleri / Cinsleri 0 352

Benzer konular