Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Muhabbet kuşlarına konuşmayı öğretmenin yolları

Mert

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
7,276
Aldığı Beğeni
1
Yaş
37
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Papağangiller ailesine mensup muhabbet kuşları papağanlara göre daha evcil ve de konuşmaya daha yatkındırlar. Ama yinede bir muhabbet kuşunu konuşturmak sabır işidir. İşte size bazı ipuçları:

• Öncelikle seçeceğiniz muhabbet kuşu genç olsun. Bir muhabbet kuşu ne kadar gençse işiniz o kadar kolaylaşır.
• Muhabbet kuşlarının erkeklerinin dişilere kıyasla daha kolay konuştukları gözlenmektedir.
• Konuşma eğitimine başlarken ana kural kuşa kısa cümleler yerine kelimeler öğretmektir. Mesela kafesin yanından geçerken merhaba maviş yerine sadece maviş demeniz daha yerinde olmaktadır.
• Kısa sözcükleri düzenli olarak tekrarlamalısınız. İlk kelimeleri öğrendikten sonra kelimeler yeni kelimeler ekleyebilirsiniz. Merhaba veya günaydın kelimesine tatlım, canın, cicim, şekerim vb. kelimeleri ekleyebilirsiniz.
• Muhabbetkuşunuzun aklını karıştırmadan sıra ile kelime öğretiniz. Aynı anda birkaç kelimeyi veya cümleyi öğretmeyi denemeyiniz.
• Dersleri 15 dakika ile sınırlandırın. Daha uzun süreli dersler muhabbet kuşunuzun dikkatini toplamasını engeller.
• Dersleri aileden sadece biri vermeli ve hep aynı kişi kelimeleri tekrar etmelidir. Kelimeleri kısa, anlaşılır ve yavaş söylemelidir. Muhabbetkuşlarının kadın ve çocuk seslerini çok daha iyi taklit ettikleri bilinmektedir.
• Öğretmeye çalıştığınız kelimeleri bir eylemle ilişkilendirin. Mesela odaya girerken merhaba, odadan çıkarken güle güle, bay bay veya hoşça kal, yem verirken mama geldi, mama zamanı veya afiyet olsun, onu yıkarken bıcı bıcı vakti, gece ışıkları söndürürken iyi geceler veya iyi uykular, kafesi açıp dışarı çağırdığınızda hadi gel vb. gibi örneklerini çoğaltılabilecek pek çok kelimeyi bir eylemle ilişkilendirebilirsiniz.
• Eğitim maçlı bir kaset doldurup işinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz. Günümüzde özel olarak tasarlanmış kasetler satılmaktadır. Bunlar derslerinize faydalı tekrarlar sağlayacaktır.
• Muhabbet kuşları hiçbir eğitim almadan evde düzenli duydukları zil sesini, telefon sesini, kendi oyuncak çıngırağının sesini, öksürük sesini öğrenebilirler.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Son Mesajlar