Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Old English Sheepdog

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Old English Sheepdog geçmiş yıllarda koyun gütmek için yetiştirilmiş bir ırktır. Bu halini günümüzde de kaybetmemiştir. Kendi boyutundan daha küçük çocuklara karşı sahiplenme içgüdüsü gösterir. Yapısından dolayı egzersize ihtiyaç duyan bir yapıya sahiptir.

Temel Özellikleri
Old English Sheepdog belirgin özellikleri bakımından büyük köpek ırkları arasında bulunur. İngiliz Çoban Köpeği de denen bu ırk, Bob Kuyruğu ismiyle de anılır. Çoban köpeği olan Old English Sheepdog dört farklı renge sahiptir. Bunlar Blue Merle, Mavi, Gri ve Grizzle renk gruplarıdır. Yaşam süreleri yaklaşık olarak 10 ile 12 yıldır. Zeki ve sosyal bir ırktır.

Görünüş Ve Yapısı

Old English Sheepdog görünüşü büyük bir kare vücut, salaş ve kabarık kürke sahip bir tiptedir. Bir başka özelliği de yetenekli bir köpek ırkı sayılmasıdır. Kafası, kareye yakın bir şekilde ve uzun kıllarla çevrilidir. Gözleri mavi veya kahverengi olur. Gövdesi kaslı ve sağlam bir yapıya sahiptir. Sırtı omuzdan geriye doğru bir eğim halindedir. Göğüs bölgesi geniş, bacakları dümdüz ve ayakları küçüktür.

Karakter Özellikleri
Old English Sheepdog karakteri yıllar öncesinden bu yana sinirli ve güvenilmeyen bir ırk olarak görülse de günümüzde bu düşünce ortadan kalkmıştır. Bu ırk nazik ve sevecendir. İyi bir arkadaş olma özelliği ile de insanlar arasında popülerleşmiştir. Zeki, sadık ve korumacı bir özelliğe de sahip olan Old English Sheepdog ailesini sahiplenir. Ailesini de özellikle küçük çocukları da gütmeye çalışabilir. Bunu çarpıp devirerek yapar sebebi de koyun gütmek için eğitilmiş olmasıdır.

Bakımı
Old English Sheepdog bakımı sağlık ve uzun ömür bir yaşam için titizlikle yapılmalıdır. Bakımı yapılırken düzenli bir şekilde tarama ve ölü tüylerden arındırılması gerekir. Tüylerinin uzunluğu ve ırkın yapısına göre Old English Sheepdog köpeği haftalık olarak mutlaka taranmalıdır. Pati sağlığı için de tırnak bakımı ve tırnak kesimi düzenli olarak yapılmalıdır.

Beslenme
Old English Sheepdog beslenmesi büyük ırklara has köpekler için hazırlanan mamalar ile sağlanmalıdır. Kuru mama diğer köpek ırklarının çoğunda olduğu gibi önerilen beslenme şeklidir. Diğer beslenme şekilleri fazla kilo almasına neden olur. Mama öğünü yaşına, kilosuna ve sağlık durumuna göre belirlenir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular