Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Orman toygarı

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının Toygargiller (Alaudidae) familyasındandır. Tarlakuşundan küçük, kanatları ve kuyruğu kısa, geniş kanatlı, uçuşu dalgalı bir toygardır. Uçarken yarasayı andırır. Tepesi çizgilidir. Açık krem rengi kaşı, iki yandan gelerek ensesinde birleşir. Kızıl yanağının kenarları koyudur. Çoğunlukla yatık duran küçük bir ibiği vardır. El teleklerinin kökünde siyah-beyaz bir işaret bulunur. Dış kuyruk telekleri koyu renkli, kuyruk telekleri ucu açık beneklidir. Kuyruğunda sadece köşeler beyazdır.
Orman Toygarında tipik açık-koyu-açık desenlenme tanı koydurucu olup, bu desen koyu primer örtücü ve koyu alulanın beyaz uçlu olmasından kaynaklanıyor.
Tarlakuşu ile karıştırılmaktadır.Orman Toygarı, Tarlakuşundan daha küçük ve kısa kuyrukludur.


Habitatı
Seyrek ağaçlı araziler,orman kenarları, meralar, tarımsal araziler ve yaylalarda bulunur. Güney Doğu Anadolu`da habitatın uygun olmadığı yerler dışında, heryerde ürer. Üremek içinorman kenarlarını ya da açık ağaçlıklı bölgeleri tercih eder.
Yayılışı
Karadeniz`deki tüm dağlık yörelerde görülebiliyor.
Ankara`da en iyi gözlem yapılacak yerler Kızılcahamam ve Beypazarı civarı.
Kazdağlarının yüksek yerlerinde üredikleri gözlemlenmiştir.
Marmara Bölgesi'nde bütün yıl görülebilmektedir.
Beslenme
Tohum ve böceklerle beslenir.
Biyolojisi
Genel olarak 1 yaşından itibaren yavrulamaya başlar. Yavrulama dönemi Şubat`tan Ağustos başlarına kadardır. GençOrman Toygarı, 3 haftalık iken tek başına uçacak hale gelir. Orman toygari ,üreme alanina oldukca sadik bir türdür, her yil ayni bölgeye gelerek ürer. Mart başnda, genellikle eşlemiş olarak üreme alanina ulaşır. Yuvasını küşük bir çukur oluşturacak şekildeormana yakın, vegetasyona saklı bir bölgeye muntazam bir sekilde kazar, içini dıştan içe doğru gittikçe narinleşen otlarla kaplar, çukurun dibini ise narin köklerle kaplar. Dişi kuluçkaya yatar, erkek ise alçak bir tünekte öterek cevreyi gözetleme görevini üstlenir. Dişi beslenmek üzere yerinden kalktığında ona eslik eder. Yuvanın bulunduğu yeri belli etmemek icçn ise eşler yuvaya yaklaştıklarında son metreleri çömelerek yürürler. Yavrular 13 ila 15 gün arasinda yumurtadan çıkarlar, 7 günlük olunca etrafta dolanmaya, 12 günlükken kısa mesafelerde uçmaya ve 16 günlükten sonra da yuvadan ayrilmaya başlarlar.
Göçü
Eylül ayında göç ederler. Trakyadan sürülerle geçtikleri görülmüştür. Kazdağlarının yüksek yerlerinde ürüyor. Marmara Bölgesi'nden tüm yıl boyunca gözlenebilir.Orman Toygarı batı ve güney bölgelerimizde kışlar. İzmit ve çevresinde de muhtemelen kışlamaktadır. Sadece kışın çetin geçtiği kuzey ve doğu bölgelerdeki popülasyon göçüyor.Davranışları
Elektrik tellerine konan bir toygardır.
Tek görülebilmekle beraber küçük sürüler halinde yaşar.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular