Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Pekingese

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Pekingese ya da Pekingez adı verilen bu ırk, efendilerine karşı aşırı bağlı ve boyutuna bakılmaksızın kendinden büyük köpeklere karşı çok cesaretli bir yapıdadır. Pekingese ırkı Çin kökenli var olmuş bir ırktır. Çin’de geçmişte saray köpeği olarak da beslenmiştir. Bu cesaretine rağmen çok tatlı ve sevecen olan bu köpek evde beslemeye uygun bir ırktır.

Temel Özellikleri
Pekingese’nin belirgin özellikleri başta evde beslenmesi ile bilinir. Diğer belirgin özelliği de ev köpeği olmanın yanında kucak köpeği olmasıdır. Sahiplerine karşı besledikleri büyük sevgi sonucu sonsuz bir itaat ve sadakat taşırlar. Kıskanç olan yapıları yüzünden sahiplerini yabancı insanlara ve yabancı hayvanlara karşı çok kıskanabilirler.

Görünüş Ve Yapısı

Pekingese’nin görünüşü hemen hemen çoğu renge sahip olsa da en çok bilinen renkleri samur rengi, altın sarısı, kırmızı ve krem rengidir. Bekçi köpeği olarak da kullanılmasının sebebi sahiplerine karşı korumacı olmaları, kıskanç olmaları, kucak köpeği olmalarıdır. Boylarına bakılmaksızın var olan cesaretleri sebebiyle bekçi köpeği olma özelliğini taşımaktadır. Bekçi köpeği olmasının bir sebebi de yapısında çok havlama özelliğini taşımasıdır.

Karakter Özellikleri
Pekingese karakteri sahiplerine bağlı olduğu kadar diğer canlılara olan şüpheli tavırlarıyla da dikkat çeker. Şüpheci ve kıskanç olan mizacı sosyalleşmesini zorlaştırmaktadır. Sadece kendini değil zaman zaman sahibini de sıkıntıya sokmaktadır. Bu yapısından ötürü ev içerisinde bulunan ufak çocuklarla da problem yaşayabilme durumu vardır. Hatta sahibini kıskanma durumu söz konusu olduğunda yanındaki insanlara saldırabilir bile. Isırma gibi bir davranışına kolay kolay rastlanmasa da canı çok sıkkın olduğunda insanları da hayvanları da ısırma durumu vardır.

Bakımı
Pekingese bakımı çok zor bir ırktır. Uzun tüylere sahip olması ve bakımın zahmetli olması bu duruma yol açar. Tüyler, karın ve bacak araları fırçalanmalı ve hijyenik davranılmalıdır. Pati bölgesinin altında yer alan tüyler de ayda bir kere olmak üzere temizlenerek vücudunun geriye kalan bölümüyle beraber pudralanarak temizlenmelidir.

Beslenme
Pekingese beslenme bakımından küçük ırk grubuna girdiği için kolaydır. Küçük ırka mensup köpeklere verilen mamalardan verilmelidir. Zaten kucak köpeği olan bu ırk fazla egzersize ve antrenmana ihtiyaç duymadığı için çok fazla beslenme ihtiyacı da duymaz. Besinlerin doğru verilmesi yeterlidir. Su ve maması taze bırakılmalıdır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler