Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Pug

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Pug ırkı köpekler küçük boyutları, surat şekilleri ve sevimlilikleri ile dikkat çekerler. Çocuklarla çok iyi anlaşan bu ırk ısırma ihtimalleri olmasına rağmen sahiplerine karşı çok tatlı ve sevecen davranırlar. Bu ırk bahçesiz bir evde de yaşayabilir sebebi ise çok hareket etmemeleri ve hantal bir fıtrata sahip olmalarıdır. Puglar apartmanda yaşamaya uygundur.

Temel Özellikleri
Pug’un belirgin özellikleri en başta narin ve evde bakmaya uygun olmalarıdır. Aşırı sıcak ve aşırı soğuk havalar sağlıkları ve psikolojileri için uygun değildir. Pug ırkı köpekler, bacakları düz ve kısa olan ancak güçlü olan köpeklerdir. Yüzlerinin buruşuk ve farklı yapısı onları yaşlı bir görüntüye sokar. Tüy dökme problemi mevsimden mevsime yaşanır.

Görünüş Ve Yapısı

Pug’un görünüşü yaşlı bir suratı andıran haldedir. Bacakları çok kısa, kafa kısmındaki deri buruşuktur. Kuyrukları da vücuduna ve bacaklarına olan uyum sonucu kısa bir haldedir. Hareketsiz denmese de çok hantal ve üşengeç havasındadır. Renkleri genellikle kremrengi, siyah ve kahverengi tonlarındadır. Yüksekliği 30 ile 36 cm arasındadır. Kiloları ise 6 ile 9 kg arasındadır. Boyutlarının küçüklüğünden dolayı dikkat edilmesi gerekir.

Karakter Özellikleri
Pug’un karakteri duygusal ve hassaslık gösteren bir ırktır. Zeki ve akıllı bir yapıda olsa da çok çabuk sıkılabilen bir ırk olduğu için eğitime elverişli değil denebilir. Genellikle tatlılığı ile sevilir. Çok hareketli olmaması ve sevimli olması sebebiyle ev köpeği olarak kabul edilir. İnsanlarla ve hayvanlarla arası iyidir ancak kıskanç bir yapıya sahip oldukları için efendilerini başkalarından kıskanabilirler. En basitinden eve gelecek olan bir misafirle efendisini kıskanabilir.

Bakımı
Pug’un bakımı tüyleri ile dikkatleri üzerinde toplar. Yüzü kıvrımlı ve buruşuk bir yapıda olduğu için tüylerinin hijyenine titizlikle davranılması gerekir. Deri temizliğinden ziyade derilerinin aralarındaki boşlukların hassasiyetle temizlenmesi gerekir. Yüzünde tükürük ve kırıntı birikebilir. Buraların temizlenmemesi halinde parazitler ve mantarlar oluşabilir. Yüzüne gelebilecek herhangi bir zarar ya da hastalık sonucu veterinere başvurarak uygun ilaçlar kullanılabilir.

Beslenme
Pug’un beslenmesi hantal olması sebebiyle kilosu kontrol edilecek şekilde sağlanmalıdır. Mamaları ırkına uygun bir şekilde verilmelidir ancak kilo alabileceği için uygun bir diyet programı gerekir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular Forum Tarih
Garfield Off/Topic 0 36
Garfield Off/Topic 0 31
Garfield Off/Topic 0 31
Garfield Off/Topic 0 35
Garfield Off/Topic 0 32
Garfield Off/Topic 0 34
Garfield Off/Topic 0 36
Garfield Off/Topic 0 45
Garfield Off/Topic 0 60
Garfield Off/Topic 0 78

Benzer konular