Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

RIR Tavuk (Rhode Island Red)

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Rhode Island Red kısaltılmış adıyla RIR tavuk cinsi dayanıklılığı, çabuk gelişmesi, uyumlu olması ve hem et hem de yumurta verimi ile bilinmektedir.


Adından da anlaşılacağı üzere kırmızı renkli tüyleri vardır. Beyaz tüylü olanları da vardır ancak nadirdir. Genel olarak kırmızı renkli RIR tavuklar ile daha sık karşılaşılmaktadır. Kuyruk kısımları ise siyah renktedir.

RIR tavuk ağırlıkları ise 3,5 kg’a kadar çıkmaktadır. Horozları ise 3,9 kg seviyesine kadar ulaşabilmektedir.

Rır Tavuk yumurtaları kahverengidir. Yılda 230-250 yumurta arası verimi vardır. Yumurtaların ağırlığı ortalama 60-65 gram arasındadır. Yumurta verimi yüksektir ancak verimi düştüğünde et verimi de sağlayacağından avantajlı bir tavuk türüdür.

Zaten 1850’lerden sonra adını da aldığı Rhode Island bölgesinde birkaç farklı tavuk türünün melezlenmesi ile oluşturulmuş bir tavuk ırkıdır.

Gezmeyi yani serbest dolaşmayı seven bir türdür. Sağlıklı koşullarda yetiştiğinde uzun zaman yumurta verebilirler. Diğer tavuk türleri üretilirken RIR horozu kullanılabilmektedir. Kümesinizde bir tane bulundurulması tavsiye edilir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular