Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Samoyed

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Samoyed ırkının kökü batı Sibirya’dır. Bu bölgede yetiştiği andan itibaren tüm dünyaya yavaş yavaş yayılmıştır. Tam bir işçi köpeği olan Samoyed kızak köpeği görevi üstlenir. Bu köpek için egzersiz bu yüzden çok önemlidir. Vücudu yorgunluğa, harekete ve tempoya alışkındır. Başına buyruk davranabilmesinin sebebi de özgürlüğüne düşkün olmasıdır. Görünüş itibariyle çok tatlı ve sevecen bir görüntüsü vardır. İnsanlarla da arası çok iyi olan bu ırk asil ve nazik bir karaktere sahiptir.

Temel Özellikleri
Samoyed belirgin özellikleri güç güçlü avlanma dürtüleri ile dikkat çeker. Avlanma, avlanma oyunları onun için çok iyi bir aktivitedir. Liderlik vasfı olduğu için başka köpeklerle çok iyi geçinemez. Sebebi ise diğer köpeklere karşı liderlik taslayabilme ihtimalidir. Erkek Samoyed dişilere göre daha uyumsuzdur. Saygı gördükten sonra çocuklarla olan ilişkisi çok iyidir. İyi eğitilmeleri durumunda sahibi ve ailesi ile çok iyi geçinir. Serin ortamlar onun için uygundur.

Görünüş Ve Yapısı

Samoyed’in görünüşü ve yüksekliği erkeklerde ortalama 53 ile 60 cm arası, ağırlıkları ise 20 ile 30 kilogram arasındadır. Dişilerde ise yüksekliği 48 ile 53 cm arasında kilosu ise 15 ile 22 kilogram arasındadır. Kafa şekli kamayı andırır. Renkleri genellikle bembeyaz ve uzun yumuşak tüylüdür. Bacakları kızak köpeği olması sebebiyle çok güçlüdür. Burun yapısı yuvarlak kulakları ise orta boyutta olup üçgen şeklini andırır. Gözleri yuvarlak ve simsiyahtır. Kuyruğu ise ne çok uzun ne çok kısa denecek bir boyda ve çok tüylüdür. Kalça kısmı ise bacak boyundan ötürü hafif yukarıya kalkmış bir görünümdedir.

Karakter Özellikleri
Samoyed’in karakteri sevecen mizacıyla tanınan bir köpek ırkıdır. Çoğu şeyi kafasına takmayan rahat ve gamsız bir köpek olarak da ifade edilir. Yüksek sevgiye sahip olmalarından dolayı sahiplerine karşı bu sevgiyi yansıtmada çekinmezler. Sevgilerinde çok cömerttirler. Sadece sahibine değil tüm aileye karşı saygıda kusur etmezler. Ailenin tanıdıklarına karşı bile sevgilerini, ilgilerini ve alakalarını eksik etmezler.

Bakımı
Samoyed’in bakımı yüksek efor sarf etmeye alışkın bir hayvan olduğu için antrenmanlarla, görevlerle ve yorucu aktivitelerle desteklenmelidir. Uzun ve kabarık tüyleri düzenli olarak titizlikle temizlenmeli, fırçalanmalıdır. Gerektiği takdirde yıkanabilir.

Beslenme
Samoyed’in beslenmesi kendine uygun olan mamalarla yapılmalıdır. Yemek artıkları, kemikler, yağlı kemikler kesinlikle verilmemelidir. Verilmesi halinde sindirim yolu problemleri yaşamaması için hiçbir sebep yoktur. Suyu ve verilecek besinleri taze olmalıdır. Obezite problemlerine yol açmaması için ödül mamaları kontrollü verilmelidir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler