Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Shetland Çoban Köpeği

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Shetland Çoban Köpeği en uysal ırklardan biri olma özelliği taşır. Bunun olması için de doğru düzgün bir eğitim gerekir. Yavruyken profesyonel ve sağlıklı bir eğitim verilmesi yetişkin olduklarında düzgün ve disiplinli bir köpek olmalarını sağlar. Bu köpeklerin çok beslenme ve sevilme özelliklerinden bir diğeri de sıcak iklimlere karşı dayanıklı ve uygun özelliklere sahip olmasıdır. Bu özelliğe sahip olması ev içerisinde de beslenmesini kolay kılar.

Temel Özellikleri
Sheatland Çoban Köpeği belirgin özellikleri uysal olması ve arkadaş canlılığı ile bilinir. Kolay kolay sinirlendiği, saldırganlaştığı ve saldırdığı görülmez. Uysal bir yapıda olması sebebiyle aile yaşamı, sahibinin emirlerine boyun eğme, çevresindekileri rahatsız etmeme durumu onun için hiç sorun değildir. Çocuklarla da anlaşabilen bu ırk kızdırılmadığı ya da çok üstüne gidilmediği sürece çocukları sever.

Görünüş Ve Yapısı

Sheatland Çoban Köpeğinin görünüşü uzun yumuşak ve aralıklı tüylere sahiptir. Bacakları orta derecede, çevik denebilecek bir yapıdadır. Kafa yapısı burnuna doğru ince uzun bir şekilde sivrilerek gider. Göz renkleri açık kahverengi ya da koyu kahverengidir. Kulakları öne doğru hafif sarkar vaziyettedir. Renkleri genellikle kahverengi, kahverengi-beyaz şeklindedir. Burun yapısı yuvarlak ve simsiyah, bakışları ise masumane bir görüntüdedir. Bacaklarının alt kısmından patilerine doğru olan bölgeyi genellikle beyaz tüyler kaplar.

Karakter Özellikleri
Sheatland Çoban Köpeğinin karakteri güzelliğinden sonra nazikliği ile çok dikkat çeker. Hayat dolu ve mutlu bir köpek olan Sheatland Çoban Köpeği itaat yönünden de emirleri yerine getirir. Küçükbaş ve büyükbaş hayvanların güdülmesinde başarılıdır. Çok hayat dolu olması sebebiyle insanları çok sever, beraber oyun oynamaya bayılır. Saldırganlık özelliği çok nadir olsa da bazıları yabancılara karşı kendini sevdirmez. Sevmeye kalkanları kolay kolay ısırmasa da havlayarak tepki verir. Yabancılara çok mesafeli olanları da mevcuttur.

Bakımı
Sheatland Çoban Köpeğinin bakımı taranma açısından kolaydır. Uzun ve kabarık tüylere sahiptirler ama çok yumuşak ve ipek gibi bir görünümü olduğu için taranması çok kolaydır. Tırnak bakımı da mutlaka yapılmalıdır. Oyun sever olan bu köpek düzenli aralıklarla yürüyüşe çıkarılmalı, gezdirilmeli ve sosyalleştirilip oyun oynatılmalıdır.

Beslenme
Sheatland Çoban Köpeğinin beslenmesi günde ortalama 3 öğün olmalıdır. Tavuk, et gibi ürünlerin verilmesi önerilmez. Kendine özel kuru mamaların verilmesi yeterlidir. Mamasının birazını yiyip birazını bırakıp kısa süre içerisinde tekrar yemek için gelirse bu sağlığı ve disiplini için uygun değildir. Buna izin verilmemelidir. Suyu ve yemeği taze bırakılmalıdır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular