Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Shih Tzu

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Shih Tzu ırkı insanlar arasında çok sevgi gören köpek türlerinden biridir. Ufak boyutlarda olmasına rağmen boyutuna göre çok dayanıklıdır. Bu ırkın bakımı, beslenmesi ve vakit geçirmek çok zor olmasa da her köpekte olduğu gibi bu köpeğin de özel hususları vardır.

Temel Özellikleri
Shih Tzu belirgin özellikleri uzun, sık ve yumuşak tüylere sahip olması ile kendini gösterir. Shih Tzu bir başka tabirle Aslan Köpeği olarak da bilinir. Çok sakin ve akıllı bir ırk olması ile köpek severler arasında bilinir. Eğitimi kolay bir ırktır. Günde birkaç kez dolaştırılması köpeğin yapısı için yeterlidir. Sadece sahibi değil çocuklarla ve yabancı insanlarla da anlaşabilme özelliğine sahiptir. En az hasta olan köpeklerden biridir. Isırma eylemi göstermez ancak zaman zaman sinirlendiğinde hırlayabilir ya da havlayabilir.

Görünüş Ve Yapısı

Shih Tzu görünüşü bakımından küçük köpek ırkları grubunda yer alır. Bu ırk uzun ömre sahip olan ırklardan biridir. Ortalama olarak 15 yıllık bir ömre sahiptir. Boyut bakımından erkekler 23 ile 26 cm arasında, dişiler de 23 ile 26 cm arasındadır. Kilogram bakımından da değerlendirildiğinde erkek ve dişi arasında fark yok denebilir. 5 ile 7 kilogram arasındadırlar.

Karakter Özellikleri
Shih Tzu karakteri tatlı ve sevecen olmasının yanında soylu ve kibirli bir mizaca sahiptir. Küçük boyutuna rağmen dikkatli ve cesurdur. Dikkat odağı yüksektir. Çocuklara karşı da yumuşak bir yapıda olduğundan nazik bir ırk olarak nitelendirilir. Zeki olmasına karşın inatçı bir karakteri vardır. Sıcaklık ve soğukluk durumu bu köpek için önemlidir. Ev hayatı onun için uygundur.

Bakımı
Shih Tzu bakımı tüy açısından değerlendirildiğinde zordur. Tüy bakımları için çoğu Shih Tzu sahibi köpek kuaförleriyle temas halinde olur. Uzun ve kabarık tüylere sahip olduğundan dolayı tüyleri gözlerini kapatır. Bunun önüne geçilmesi gerekir. Çoğu tüylü ve ufak köpek ırklarındaki gibi kulakları ve gözleri düzenli olarak temizlenmelidir. Tırnak kesimi de gerektiği zamanlarda yapılmalıdır.

Beslenme
Shih Tzu beslenmesi çok hassas bir meseledir. Sebebi ise bu ırkın kilo almaya çok meyilli olmasından dolayıdır. Beslenme düzeni ve öğünleri sürekli kontrol edilmelidir. Fazla kilo alması durumunda sağlık sorunları yaşanacaktır. Irkına uygun mamalar beslenmesi için yeterlidir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular