Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Siyah Tavuk

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Bildiğiniz siyah tavuk görüntüsünü unutun! Bu cins kara tavuk olarak da biliniyor. Eti, kemiği, ibiği, iç organları hatta ve hatta kanı bile siyah. Asıl adı Ayam Cemani tavuk olan bu cinsin özelliklerine bakalım.

Endonezya kökenli olan bu tavuk görenleri gerçekten hayrete düşürüyor. Farklı görüntüsü ile dikkat çeken Ayam Cemani tavuğu Java adasının Sura Karta şehrinin Cemani köyünde yetiştiriliyor. Buranın dışında çeşitli ülkelerde de beslenmekte.

Etinin de siyah olması önce bir ön yargı oluştursa da normal tavuk eti ile aynı tada sahip. Hiperpigmentasyondan ötürü bu tavuklar tamamen siyahtır. Endonezya’da değer verilen bir tavuktur. Hatta mistik güçlere sahip olduğuna inanılır.

Ayam Cemani cinsi tavuklar süs için besleniyor olsa da siyah renkteki etleri sebebiyle et tavuğu olarak da yetiştirilir. Özellikle lüks restoranlarda siyah tavuk eti yemek isteyenlerin tercihi oluyor. Beyaz et denince akla gelen tavuk eti siyah olduğunu görenler denemeden geçemiyor.

Ayrıca Endonezya’da bazı yereller kanının şifalı olduğuna inanıyorlar. Endonezya’da tanesi yaklaşık 100 dolar civarına alıcı buluyor. ABD’de ise bu bölgeden gelen tavuk girişlerinin sınırlı sayıda olması nedeniyle fiyatı 1500-2000 dolar seviyelerine çıkıyor. Bu yüzden en değerli tavuk cinsleri arasında gösterilmekte.

Yumurta verimleri ise düşük seviyede denebilir. Yılda 70-90 arası yumurta vermektedir. Yumurta renkleri ise siyah değil pembeye yakın kremdir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular