Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Taşçeviren

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Taşlık ve kayalık kıyıların tıknaz bir kuşudur, kısa ve kama biçimli gagası, parlak turuncu
bacakları vardır.
Kışın rengi çok koyudur, üst tarafı kahverengi ve siyahımsı, göğsü siyah, alt
tarafı ise pürüzsüz beyazdır, uçuş sırasında alacalı izlenimi verir.
Üreme giysisinde sırtındaki siyah-kızıl desen özgündür.
İlkbahar ve yaz giysilerindeki kuşların kafaları daha beyaz, üst tarafı daha açık ve parlak turuncu-kızıldır.


Habitatı
Tundra kıyılarınsa ve Baltık Denizindeki küçük adacıklarda yuva yapar.
Üremeyen kuşlar yazın üreme bölgesinin güneyinde ve hatta kışlama bölgesinde bulunabilirler.


Taşçevirenlerin üreme bölgeleri,Avrupanın kuzey kıyıları boyunca Sibirya kıyılarına ve oradan Bering boğazından geçerek Grönland ve Kuzey Amerikaya uzanır. 20ci yüzyılın başında kaybolmaya başlamış olan orta Avrupada Baltık denizi kıyıları boyunca üreyen taşçevirenlere ,bugünlerde az da olsalar rastlamak mümkün.

Birçok taşçeviren uzun yol göçmenidir.Kışlama bölgeleri Kuzeydenizi kıyılarından Batı Avrupaya oradan da Afrikanın güney ucuna ,Hint Okyanusunun tüm kıyılarını ve adalarını kapsayarak Avusturalya ve Yeni Zelandaya uzanır.

Amerikdaki kışlama bölgeleri orta Amerika kıyılarından, Karibiklere ve Güney Amerikanın güneyine uzanır.

Taşçevirenler yıl boyunca kışlama bölgelerinde,göç yolları üzerinde tüm kıyılarda veya dünyanın büyük adalarında görülebilirler.Bazı taşçevirenler Kuzeydoğu Kanadadan ve Grönlanddan Batı Avrupaya gelirler ve Irlanda üzerinden Baltık denizi üzerinden Iber yarımadasına ve Fas kıyılarına ulaşırlar.Direk olarak Atlantik üzerinden uçarak İzlandaya (burada üremezler) veya Norveçe gelirler ve burada mola verirler.

İskandinav ülkelerinde ve Batı Rusyada üreyen taşçevirenler ise kıyılar boyunca yolculuk ederek Cezayir ve Batı Afrikaya ulaşırlar.Doğudaki taşçevirenler ise Kazakıstan gölleri,Hazar denizi ve Karadeniz,Kızıldeniz,Akdenizin doğusu ve İran körfezi üzerinden Hint okyanusu kıyılarına ve Güneyafrikaya göç ederler.


Beslenme
Adından da anlaşılacağı üzere güçlü gagasıyla taşları, hayvan kabuklarını ve çakılları çevirerek altlarında küçük kabuklu hayvanlar, kabuksuz sümüklü böcekler ve solucanlar arar. Çekirgelere de hayır demez.
Biyolojisi
Yağmurkuşugillerle çulluklar arasındaki halkadır.
(Ortalama yaşam süresi:en yaşlı halkalı 19 yıl yaşamıştır.
Taşçevirenlerin üreme bölgeleri,Avrupanın kuzey kıyıları boyunca Sibirya kıyılarına ve oradan Bering boğazından geçerek Grönland ve Kuzey Amerikaya uzanır. 20ci yüzyılın başında kaybolmaya başlamış olan orta Avrupada Baltık denizi kıyıları boyunca üreyen taşçevirenlere ,bugünlerde az da olsalar rastlamak mümkün.
Göçü
Bu yağmur kuşu Kuzey Kutbu bölgelerinde üredikten sonra, sonbaharda Güney Brezilya ve Şili, hatta bazen Antarktika-ya kadar güneye iner.
Birçok taşçeviren uzun yol göçmenidir.
Kışlama bölgeleri Kuzeydenizi kıyılarından Batı Avrupaya oradan da Afrikanın güney ucuna ,Hint Okyanusunun tüm kıyılarını ve adalarını kapsayarak Avusturalya ve Yeni Zelandaya uzanır.
Amerikdaki kışlama bölgeleri orta Amerika kıyılarından,Karibiklere ve Güney Amerikanın güneyine uzanır.
Taşçevirenler yıl boyunca kışlama bölgelerinde,göç yolları üzerinde tüm kıyılarda veya dünyanın büyük adalarında görülebilirler.
Bazı taşçevirenler Kuzeydoğu Kanadadan ve Grönlanddan Batı Avrupaya gelirler ve Irlanda üzerinden Baltık denizi üzerinden Iber yarımadasına ve Fas kıyılarına ulaşırlar.Direk olarak Atlantik üzerinden uçarak İzlandaya (burada üremezler) veya Norveçe gelirler ve burada mola verirler.
İskandinav ülkelerinde ve Batı Rusyada üreyen taşçevirenler ise kıyılar boyunca yolculuk ederek Cezayir ve Batı Afrikaya ulaşırlar.
Doğudaki taşçevirenler ise Kazakıstan gölleri,Hazar denizi ve Karadeniz,Kızıldeniz,Akdenizin doğusu ve İran körfezi üzerinden Hint okyanusu kıyılarına ve Güneyafrikaya göç ederler.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler