Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Tavuk Cinsleri ve Özellikleri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Aşağıda aklınıza takılabilecek konularda soru cevapları bulabilirsiniz. Bunlar haricinde bir sorunuz veya katkınız olursa yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Paçalı Tavuk Cinsleri Nelerdir?
Paçalı tavuk cinsleri, ayak bölgesinde paçaları bulunan ve vücutları da genel olarak daha tüylü olan tavuk ırklarıdır. Brahma tavuk bunların en ünlülerinden biridir. Ancak Cochin tavuğu daha tüylü ve çeşitli olmaktadır. Habeş tavuğu ve sultan tavuğu da paçalı tavuk cinsleri arasında yer almaktadır. Yazımda bu tavuk ırklarının görsellerini ve özelliklerini inceleyebilirsiniz.

Etlik Tavuk Cinsleri ve Özellikleri Nelerdir?
Etlik tavuk cinsleri; Broiler, Sasso gibi et üretimine daha uygun olan tavuk ırklarıdır. Sanılanın aksine bir tavuğun büyük olması onu etlik tavuk cinsleri arasına sokmaz. Etlik tavuk cinsleri özellikleri arasında en önemli özellik tavuğun hızlı bir şekilde büyümesi ve kilo almasıdır. Örneğin; Brahma ve Dev Cochin tavukları 5-6 kg ağırlığa ulaşan büyük tavuk ırkları olmasına rağmen etlik tavuk cinsleri arasında değil, daha çok süs tavukları arasında gösterilir.

Değerli Tavuk Cinsleri Hangileri?
Halk arasında bazı tavuk ırklarının farklı özelliklerinden dolayı cins tavuk olarak adlandırıldığını görebilirsiniz. Halk arasında cins tavuk denilmesinin nedeni onların öne çıkan bazı özellikleri olmasından kaynaklıdır.

Çoğunlukla süs tavuk ırkları cins tavuk olarak adlandırılmakta. Bunun yanı sıra en çok yumurtlayan tavuk türleri de verimlerinden ötürü cins tavuk olarak adlandırılabiliyor.

Değerli tavuk cinsleri için de bu şekilde düşünebilirsiniz. Bu tavukları değerli kılan şey farklı ve belirgin özellikleri olması.

Örneğin; Ayam Cemani olarak bilinen Siyah Tavuk dünyanın en değerli tavuk cinsleri arasında gösteriliyor. Kanının şifalı olduğuna inanılması ve ABD’de nadir olmasına rağmen çok alıcı bulmasından dolayı fiyatları 2000 dolar seviyelerine kadar çıkabiliyor.

Hindistan’daki Kadaknath tavuk ırkı da aynı şekilde siyah et ve yumurtaya sahip olduğu için en değerli tavuk cinslerinden biri.

Luikse Vechter veya Liege Fighter olarak adlandırılan tavuk ırkı ise horoz dövüşü meraklıları için en değerli tavuk cinsleri arasında gösteriliyor. Bu türün horozları oldukça büyük ve fit olmakta.

Gördüğünüz gibi insanların önceliklerine göre tavuk türlerinin değerleri de değişiklik gösteriyor. Tavuk cinsleri ve fiyatları tamamen alıcıların beklentilerine ve dönemin modasına göre de değişiklik gösterebiliyor.

Hastalıklara En Dayanıklı Tavuk Cinsi Hangisi?
Pek çok uzmana göre hastalıklara en dayanıklı tavuk cinsi diye sabit bir tür yok. Tavuğun ırkından ziyade kümes ve tavuk çiftliğinin şartlarının bu konuda daha çok rol oynadığı belirtiliyor. Yine de süs tavuklarının daha narin olduğu bilinmekte. Aynı zamanda daha uysal ve sakin oldukları için de hastalık durumundan daha kolay etkilenebilmekteler. Etlik ve yumurta tavukları açısındansa ırktan ziyade çiftliğin hijyen, sıcaklık koşulları ve yemleme durumu daha ön plana çıkıyor.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular