Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Tohumlar,Viteminler ve Temel Özellikleri

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Kanaryalarımızın sağlıklı uzun ömürlü olmaları için ihtiyaçlarına ve alışkanlıklarına uygun olarak yeterli miktarda ve temiz beslenmesi gerekir. Tabiatta serbest yaşayan kuşlar bulduğu yiyeceklerle beslenir,Seçme özgürlüğü olduğu için ihtiyacı olan şeyi yer, istemediğini yemez.Kuş odalarında veya evde beslediğimiz kanaryalar için aynı şeyleri söyleyemeyiz. tamamen bizim besleme programımıza bağımlıdırlar. Bu yüzden kanaryalarımızın ihtiyaçlarını çok iyi öğrenip ne tür besinlerle ne şekilde, ne kadar besleyeceğimizi bilmemiz gerekir. Tüm besinler temiz, ve taze olmalıdırlar. Kötü yemler, yeşillikler veya mamalar kuşun sağlığını bozacağı gibi ötüşlerini de etkiler.
Kanaryalara doğada diğer kuşların bol miktarda tükettikleri taze yeşillik ve meyvelerden de verilmelidir. Kanaryalara haftada 1 defa yeşillik (Kıvırcık, Brokoli, Marul, Kara Lahana, Salatalık, Semizotu, Ispanak, havuç, Kırmızı Biber vs.) , yine haftada 1 defa mevsimine uygun meyve (elma, şeftali, muz, portakal vs.) vermek gerekir.
Kanaryalara verilecek besinler 3 gruba ayrılır. Tohumlar(yemler) ,Sebze veya Meyveler ile Mamalar dan oluşur.
Kanaryalara verilen tohumlar ve Yemler; Genel olarak Kuşyemi, İrmik, Yulaf bulguru, Şalgam, Nijer , Kenevir, Marul, Beyaz Marul, Hindiba, Keten, Kolza, Anason , Susam, Gri haşhaş, Hardal , Anason, Kimyon, Lahana,Salatalık, Hardal, Semizotu, Turp, Akdarı,Kahverengi Darı, Japon Darısı, İnci Darı, Horozibiği ve Per illa gibi tohumlarıdır.
Yukarıdaki tohumların bir kısmı yağlı bir kısmı unlu diğerleride serinletici özelliğe sahiptir.
Yağlı tohumlar ; Kenevir, keten , susam, şalgam, lahana ve turp tohumları
Unlu tohumlar ; İnce yem, darı, yulaf ve bulgur gibileri ,
SAĞLIK TOHUMLARI : Bunlar haşhaş, kimyon, anason lahana, salata, deve dikeni, hardal, semizotu tohumlarıdır. Kuşa güç verdikleri ve ayni zamanda fazla besleyici oldukları için az miktarda verilmelidir. Faydalı besinlerdir.
Normal olarak 2 Ölçek Şalgam Tohumu, 5 Ölçek Kuş Yemi , 1 Ölçek Keten Tohumu, 1 Ölçek Kenevir, 1 Ölçek Akdarı, 1 Ölçek Haşhaş tohumu ve 1 Ölçek diğer tohum karışımlarından standart bir karışım oluşturabilirsiniz. Aşağıda açıklandığı şekilde bu karışımı ,sıcak zamanlarda nişastalı tohumlar, hububatlar, soğuk zamanlarda yağlı tohumlar, çiftleşme mevsimlerinde kızıştırıcı tohumlar daha fazla miktarlarda verilerek değiştirebilirsiniz.

YEM VE TOHUM KARIŞIM LİSTELERİ :
TOHUM CİNSİ ÖZELLİKLERİ
ŞALGAM TOHUMU Beslenmenin esasını oluşturan tatlı bir tohumdur.Sindirim için gereken yağı içinde bulundurur, yuvarlak siyaha yakın koyu kırmızı ve koyu mor renktedir.Ülkemizde genelde Yabani Şalgam tohumu (Rapiska) Şalgam tohumu diye satılmaktadır.
RAPİSKA Yuvarlak mora yakın kırmızı renkli acı lezzette şalgam dan daha küçük boydadırlar.Kuş için yararlı olmayan bir besindir.Kanaryaya vermekten kaçınılmalıdır. Yabani şalgam adıyla da satılır.
KUŞ YEMİ
(Kanarya Yemi) En önemli besindir.Saman sarısı renginde unlu bir tohumdur,azot ve kireç yönünden zengindir. Ülkemizde yetiştirilmektedir.
NİJER Uzun yuvarlak siyah renkte yağlı,çok kuvvetli bir tohumdur, kızıştırıcı özelliği fazladır. Afrika\\\\\\\'da ve Güney Amerika\\\\\\\'da yetiştirilir, kuşa çok az miktarlarda verilmelidir. Fazla verilirse kuşu çok çabuk yağlandırır ve zamansız kızışmasına sebebiyet verir.
KOLZA Şalgam özellikleri vardır tadı daha acıdır ve yağlıdır.Yuvarlak siyaha yakın mor renktedir.
KETEN TOHUMU Uzun yassı kahve renkli yağlı besindir.Kuşun bağırsaklarını çalıştırarak kabızlığı önler. Bilindiği gibi OMEGA 3 açısından çok zengin bir tohumdur.
TURP Gayri muntazam şekilde yuvarlak, iri ve kırmızı renkte bir tohumdur. Lezzeti acıdır. Besleyici bir gıdadır. Kızıştırıcı olduğundan kuşa fazla verilmemelidir.

YULAF BULGURU Unlu bir hububattır.Kanaryaya verilirken kabuğu temizlenmiş,bulgur halinde kırılmış olması gerekir. Serinletici bir tohumdur, kuvvetli besinlerden olduğundan fazla verilmesi zararlıdır. Sade ve fazla olarak verilmesi kuşun zamansız tüy dökümüne sebebiyet verir.
KENEVİR Mahalli olarak bazı yörelerde kendir, hintkeneviri, çedene veya çetene olarak isimlendirilen; devlet kontrolünde üretilen bir tohumdur. (kenevire bağlı olarak uyuşturucu madde üretiminin önlenmesi amacıyla) kanaryalar için faydalı bir tohum olup haftada bir verilmesi tavsiye olunur.
BUĞDAY BULGURU Buğdayın kabuğu çıkarıldıktan ve kaynatılıp kurutularak tanelerinin kırılmasından elde edilen nişastaca zengin bir besindir. Besleyici oranı fazladır.

KOLZA Yuvarlak, siyaha yakın mor renkli ve yağlıdır. şalgam gibi olanları vardır. Lezzeti daha acıdır.

DARI Beyaz veya sari renkli, yuvarlak tohumlardır. çok unludur. Akdarıyı kuşlar daha fazla severler. Fazla miktarda verilmesi ses azalmasına sebep olabilir.

DARICA Pirinç darısının özüdür. Protein ve vitamin bakımından zengindir. Besleyici ve ayni zamanda kuşun sinir sistemine faydalı bir gıdadır.


Kanaryalara verilecek karma yemlerin genel hazırlanış şekli
KIŞ KARMASI

Şalgam tohumu 4 Ölçek
Alpisit 4 Ölçek
İrmik 2 Ölçek
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular