Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Tosa

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tosa büyük ve heybetli fiziksel özellikleri, korkusuzluğu, özgüveni ve cesareti ile köpek camiasında adından söz ettirmiştir. Tosa insanlar arasında ne yazık ki dövüş köpeği olarak da kullanılmıştır. Çene yapısı çok sert ve güçlü bir yapıdadır. Farklı köpeklerle özellikle de farklı erkek köpeklerle anlaşması çok zor bir ırktır. Yabancılara karşı da temkinli ve daima soğuk davranan bir yapısı vardır. Ailesine ise tam tersi çok sadık ve sevgi doludur. Ailesi söz konusu olduğunda her türlü fedakarlığı yapıp ailesini koruma güdüşü oluşur.

Temel Özellikleri
Tosanın belirgin özellikleri mükemmel bir bekçi köpeği olması ile dikkat çeker. Bu köpek deneyimli köpek sahipleri tarafından edinilmelidir. Böyle bir durum olmadığı takdirde amatör biri bu köpeği yetiştirmede çok zorlanacaktır. Çocuklarla fazla samimi olması ya da aynı ortamda bırakılması kesinlikle önerilmez. O an çocuk yanlış bir şey yapmasa bile köpek kendini koruma içgüdüsüyle çocuğa zarar verirse bu çok yanlış şeylere sebep olur. Çok kaslı ve çevik bir bünyeye sahiptir.

Görünüşü Ve Yapısı

Tosanın görünüşü güçlü kas sisteminin bir sonucu olarak gerçekleşen çevik bir duruş ile dikkat çeker. Çevik yapısından dolayı dimdik ve kararlı bir şekilde duran görünümü vardır. Kulakları sarkık ve ince bir haldedir. Boyun bölgesindeki deri zaman zaman bollaşır zaman zaman ise gerilir. Renkleri genellikle kahverengi, açık kahverengi, koyu kahverengi, siyah, kızıl ve krem tonlarındadır. Bacakları kuvvetli ve kaslıdır. Orta boyutta kulakları vardır. Yüz bölgesindeki derisinde hafif kırışıklıklar vardır. Gözleri siyah veya koyu kahverengidir. Burun bölgesi de orta boyutlarda ve simsiyahtır. Ağzının etrafı da siyah bir görünümdedir.

Karakter Özellikleri
Tosanın karakteri özgüvenli, kendinden emin, cesur ve yeri geldiğinde hırçın olabilme özellikleri ile bilinir. Sahibine, ailesine ve sevdiği insanlara karşı güdüsel olarak korumacı bir tavır sergiler. Herhangi bir ters harekette çok büyük sıkıntılara neden olabilecek bir köpektir. Bekçi köpeği olmasından ötürü hem sahibini hem bölgesini koruyabilir. Dominant bir karakterleri vardır.

Bakımı
Tosanın bakımı zorunlu bir disiplini ve düzeni gerektirir. Erken yaşta eğitilmeleri zorunludur. Tüyleri fazla uzun olmadığı için zorlamaz ancak düzenli fırçalama ve tarama gerekir. Gerektiğinde yıkanıp tırnakları kesilmelidir.

Beslenme
Tosanın beslenmesi boyutuna ve kilosuna dikkat edilerek kaliteli köpek mamaları ile yapılmalıdır. Kilosuna dikkat edilmeli ve yağlı yemekler verilmemelidir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular