Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Türk Kıvırcığı Kanaryası

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Türk kıvırcığı standartlarının COM tarafından kabul edilebilmesi için yapılan araştırma ve danışmalarda, bazı değişiklilerin zorunlu olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun üzerine yapılan yeni düzenlemeler 4.Nisan 2009 tarihinde Manisa\\\'da federasyonumuz tarafından düzenlenen toplantı da Türk kıvırcığı yetiştirenlerin görüşüne sunulmuş ve onlardan kabul görmüştür.


Bilezik: 2,9 mm

Kafes: Dört köşe
STANDARTLARI1- DURUŞ (20 PUAN): Kuyruk dümdüz ve dik, ayakların arkasında sanki 3ncü bir ayakmış gibi görünmeli. Tüneğe değer vaziyette olmalı.
Yandan bakıldığında dik bir duruş olmalıdır. Kuyruğu tüneğe yapışık vaziyette; sanki ayakta durmakta zorlanıyormuş gibi bir görüntü vermeli. Bu en makbul duruş seklidir.
Kusun bir ayağını tele atıp diğerini tünekte tutup geriye doğru yaslandığı duruş seklide makbuldür.


2)BAS VE BOYUN (10 PUAN): Baş badem şeklinde (yılan kafa) Boyun kısa ve kıvırcık (talazlı) olmalı

3)GÖĞÜS SÜSÜ (10 PUAN): Boynun altından, her iki yandan simetrik olarak çıkan tüyler göğüs ortasında buluşup ortada bir boşluk oluşturmalı bu boşluğa bir leblebi tanesi konulabilecekmiş gibi olmalı.


4)MANTO (10 PUAN): Ensenin hemen altından başlayıp bel tabir edebileceğimiz, kuyruğun hemen üst kısmına kadar olan bölümü bir hat kabul edersek; bu hat boyunca tüyler simetrik olarak her iki yana tel tel, ipeksi bir biçimde dökülmeli.

5)KANAT VE YAN SÜSLER (10 PUAN): Kanatlar uzun ve vücuda yapışıktır. Yan süsler baldırların üzerinden simetrik olarak küçük bir midye kabuğu gibi yukarıya doğru yelpaze gibi durmalı.

6)TÜY(10 PUAN): Süsler haricinde ki tüylerde kıvırcığa meyilli olmalıdır.


7)BOY (10 PUAN):13–15 cm civarında olmalıdır.

8) Ayaklar ve baldırlar (10 puan) Ayaklar özellikle diz kapağı dışa doğru durması. diz kapağından yukarı baldır kısmı az ve ince tüylü olmalı (civciv tüyü gibi)

9) Kuyruk (5 puan ) uzun ve dar ucu az çataldır

10)GENEL İNTİBA (5 PUAN): Kus şov kafesinde kendini sunabilmeli. İstenilen duruş ve pozları vermeli. Kusun sağlığı, uysallığı ve kafesin temizliği aranır.Türk Kıvırcığı iki dalda puanlanır.

1)Düz sarılar, Düz beyazlar, Kula ve yeşiller.
2)Diğerleri: Abraş (parçalı ) yani en az üç teleği farklı renk olanlar.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular