Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Tüysüz Tavuk

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
İsrail’de Profesör Avigdor Cahaner tarafından geliştirilen bir proje kapsamında tüysüz tavuk üretilmeye başlanmıştır. Çıplak tavuk olarak da bilinen bu tavuk cinsinin genel özelliklerine değinelim.

Tavuk yetiştiriciliği sektöründe tavukların tüylerinin yolunması hem zaman almakta hem de maliyetli olmakta. Bu amaçla bu tuhaf ve bir bakıma ürkütücü tavuk cinsi ortaya çıkmıştır.

Tavuk cinsleri tüyleri ile bilinmekte. Hatta birbirinden güzel tavuklar tüyleri sayesinde süs hayvanı olarak besleniyor. Ancak bu tavuklar gösterişten oldukça uzak. Sadece maliyetleri azaltmak adına oluşturulmuş bir ırktır.

Tüysüz tavuklara karşı çıkan insan hakları savunucuları, tüysüz tavukların normalden daha fazla acı çektikleri düşüncesindeler. Tüyleri olmadığı için dış etkenlere karşı daha savunmasızlar. Kanat tüyleri olmadığı için de tehlike durumlarında sınırlı da olsa uçma yeteneklerini kullanamaz durumdalar.

Çıplak tavuklar daha hızlı büyüme özelliğine sahipler. Etleri yağsız olur ve sıcak iklimlere daha iyi uyum sağlarlar. Aynı miktarda et üretimi için daha az yem yediklerinden tasarrufludurlar.

Dezavantajlarına bakılacak olursa tüyleri olmadığı için soğuk hava şartlarına elverişli değillerdir. Yine tüyüz olduklarından güneş yanıkları, parazit gibi etkilere karşı dayanıksızdırlar. Tüysüz olduklarından çiftleşmelerinde de zorluklar oluşmaktadır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular