Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Yavru köpeğinizin tüy bakımı

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Yavru köpeğinizin tüy bakımı ve size yakınlaşması
Tüm yavru köpeklerin tüy bakımı her gün yapılmalıdır ve bunun amacı, yalnızca deri ve tüy durumunun düzelmesi değildir. Tüy bakımı, yavru köpeğinizin kucağa alınmayı kabul etmeyi öğrenmesine yardımcı olur; ayrıca ikiniz arasındaki bağı da güçlendirir. Ve düzenli olarak kucağa alınması, yavru köpeğinizin vücudunu tanımanıza olanak sağlayacaktır. Vücudunu tanımanız herhangi bir sağlık sorununu saptamanıza yardımcı olduğundan, yavru köpeğinizin yaşamının ilk aylarında özellikle yararlı olabilimektedir.Tüy bakımıyla başlayın
Tüylerinin uzunluğu ne olursa olsun, yavru köpeğinizin tüy bakımı her gün yapılmalıdır. Bu, bir eziyet gibi gelmeyecektir; köpelerin çoğu, tüylerinin taranmasından ve okşanmaktan hoşlanır - özellikle de erken dönemde başlanırsa.

Yavru köpeğinizin kendisine ait olan özel fırçasını kullanarak, tüylerini kısa bir süre taramaya başlayın; yalnızca tepeden tırnağa tüm vücuduna dokunmanız yeterlidir. Tarama süresini kademeli olarak uzatın ve yaptığınız işi katul ederek bir süre kıpırdamadan durduğunda, taramaya ara verin ve onu ödüllendirin. Bu ödül bir yürüyüş, bir oyun ya da yiyecek bir şey olabilir; bu, yavru köpeğinizin kıpırdamadan durmakla ödüller arasında bağlantı kurmasına yardımcı olacak ve taramayı kolaylaştırarak her ikiniz için de daha zevkli bir hale getirecektir.

Masanın üstünde tüy bakımı: Yavru köpeğinizin tüy bakımını bazen bir masanın üstünde yaparsanız, bu konuma alışacak ve bu da, bir veteriner hekim ziyaretinde ya da kuaföre gittiğinizde yararlı olabilir.

Hassas bölgeler: Yavru köpeğinizin baş bölgesi çok hassastır; dolayısıyla burayı fırçalardan daha da nazik davranmalısınız. Ve gözleri ya da kulaklarında akıntı olduğunu fark ederseniz, veteriner hekiminize danışın.

Yavru köpeğiniz kıpırdanmaya başlarsa, duruncaya kadar onu her iki elinizle sıkıca tutun. Onunla konuşun ve her durduğunda onu övün.Yavru köpeğinizin tüy ve tırnaklarının kısaltılması
Bazen yavru köpeğinizin tüylerini kısaltmanız gerekebilir - özellikle de gözleri, kulakları ve ayaklarının çevresindeki tüyleri. Bu, bazen kendi başınıza rahatlıkla yapabileceğiniz bir şeydir; ancak köpeğinizin ırkı için iyi görünümünü korumak üzere özel bir tüy kesimi ya da kısaltılması gerekiyorsa, profesyonel bir köpek kuaföründen tavsiye isteyin.

Tırnaklar: Yavru köpeğinizin tırnakları düzenli olarak kontrol edilmeli ve kötü şekilde takılmayı ve acı veren köpma kazalarını önlemek için uygun şekilde kısaltılmalıdır. Aynı şekilde, bu da sizin yapabileceğiniz bir iştir; ancak yeterince büyük bir güven hissetmiyorsanız, veteriner hekiminiz ya da profesyonel bir kuaför, bu işi sizin yerinize yapacaktır.

Yavru köpeğinizin tırnaklarını kendiniz kesmeye karar verirseniz, tırnakları çok kısa kesmemeye dikkat edin. Köpeklerin tırnak ucu hassastır ve kanayabilir ya da acı verici olabilir.Yavru köpeğinizin banyo zamanı
Günümüzde mevcut olan köpeklere yönelik banyo ürünleri, neredeyse insanlar için sunulan ürünler kadar fazla sayıdadır ve insan şampuanlarına kıyasla köpeğin cilt tipine çok daha uygundur. Bu nedenle, yavru köpeğinizin tüy tüğüne en uygun olan özel bir köpek şampuanı seçin (Uzun tüylü ırklarda, tüylerin daha çabuk matlaşma ve kirlenme olasılığı yüksektir ve sık sık banyo yaptırılması gerekecektir). Yıkarken, yavru köpeğinizin gözlerine sabun kaçırmamaya dikkat edin.

Güvenli banyo: Kaymayan plastik bir paspas alır ve bunu banyonun zeminine koyarsanız, yavru köpeğinizin kayarak düşme olasılığı oldukça düşük olacak ve banyo sırasında ona güven verecektir.Bir kuaföre danışmanız gerekir mi?
Çoğunlukla ve köpeklerin çoğunda, tüy bakımını kendiniz yapabilirsiniz - sizi ve evcil hayvanınızı birbirinize daha fazla yaklaştıran zevkli bir deyenimdir ve bu işe zaman ayırmak sizi mutlu edecektir.

Ancak yavru köpeğiniz büyüyerek uzun tüylü bir yetişkin olacaksa, daha fazla bakıma ihtiyacı olacaktır. Tüylerinin kesilerek düzeltilmesini en iyi yapacak olan kişi profesyonel bir kuafördür. Tüy bakımını yavru köpeğiniz için zevkli hale getirecek bir kuaför isteyeceğiniz açıktır. Ayrıca deneyimi ve eğitimi konusunda sorular sormak ve belki tüy bakımını yaptığı başka köpekleri görmek de isteyeceksiniz.

Yavru köpeğiniz için profesyonel bir kuaför bulmakla ilgileniyorsanız, veteriner hekiminiz size tavsiyelerde ve bazı önerilerde bulunabilecektir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular