Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Yaz ördeği

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Ülkemizde üreyen ördek türlerinden en nadir rastlananıdır. Kahverengi krem renklenmesiyle pek dikkat çekmeyen bir ördek türü olup genelde ilkbahar ve yaz aylarında güney ve doğu bölgelerimizdeki sulak alanlarda karşılaşılır. Nüfusunun azalması nedeniyle bir kırmızı liste kuşu haline gelmiştir.
Habitatı
Üreme alanı olarak sazlıklarla kaplı, çok derin olmayan tatlı su göllerini seçer; bu yüzden üreme alanları son 40 yılda hızla azalmıştır.
Yayılışı
Ülkemizde ürediği bilinen bir avuç alan kalmıştır. Bunlar Çukurova Deltasindaki Tuzla Gölü, Göksu Deltası (ülkemizdeki en önemli ve belki de artık tek düzenli üreme alanı) ve Van Gölü'ne dökülen çayların oluşturduğu deltalar. İlkbahar aylarında Birecik yakınlarında ve Kuzeydoğu sınırımızdaki alanlarda da nadiren kayda geçmektedir, ancak bu kuşların komşu ülkelerde üreyen nüfusun parçaları olduğu düşünülebilir.
Yine de bu alanlar türün üreme mevsimi olan Mayıs-Temmuz arasında kontrol edilmelidir.

Yaz Ördeği'nin geçmişte daha yaygın olduğu bilinen acı bir gerçektir. 15 yıl öncesine dek Ereğli Sazlığı, Sultan Sazlığı ve Hotamış'ta ürediği bilinmekteydi. Türün 1960'lara dek Mogan Gölü'nde dahi görüldüğü iddia edilmektedir.

Beslenme
Beslenmesine ilişkin var olan çok az bilgi , omurgasızlar ve bitki materyali karışımına işaret etmektedir.

Tohumlar, sürgünler, filizler, yapraklar, kökler ve yumrular Yaz ördeği tarafından tüketilen bitki materyalini oluşturur.
Sucul böcekler, larvalar, sümüklü böcekler, solucan ve kurtçuklar tükettiği hayvansal materyal bölümünde yer alır.

Temel olarak suyla oynayarak, suyu sıçratarak, serperek beslenir.
Beslenme aktivitesi, mevcut olduğu zaman, su altındaki gözle ancak görülebilecek büyüklükteki su bitkilerine(macrophytes) odaklanır.

Gagasındaki filtre çok ince değildir ve bu da sudaki planktonla beslenmediğini gösterir.
Biyolojisi

Biyolojisi bilgisi bulunamadı
Göçü
Tarihi kayıtlar bu türün üreme sonrası dönemde (Ağustos sonu) Çukurova'da büyük gruplar (bir kaç bin birey) oluşturduğunu göstermektedir. Güney ve güneydoğu'ya göç sonrası bu konsantrasyonun küçük bir kısmı güneydeki alanlarda kış aylarını geçirmekteydi, ancak 90'larin sonlarından itibaren ülkemizde kışlayan nüfus da ortadan kalkmıştır .
Popülasyonu
Şu anda en iyimser yaklaşımla 50-100 çift arasında Yaz Ördeği'nin ülkemizde kuluçkaya yattığını söyleyebiliriz, ancak gerçek sayının bunun yarısına bile ulaşmama ihtimali vardır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular