Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Yeşil Kanatlı Ara(Ara Chioroptera) Papağanı

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Yeşil Kanatlı Ara Papağanı Yaşam Alanları
En yaygın olarak Güney Amerika’da yaşarlar. Bunun dışında Brezilya(çok dışta kalan Güney ve Doğu kısımları hariç), Kuzey Paraguay, Doğu Bolivya, Doğu Peru, Doğu Kolombiya ve kuzeyden Panamaya kadar, Güney Venezuella, Trinidad, Guayana, Surinam ve Fransa-Guayanası’nda bulunurlar. Bulundukları bölgeler Ara Ararauna türü ile hemen hemen aynı sayılır. Tropik bitki örtüsü olan bölgelerin içi kısımlarında, orman ve su kenarlarında yaşarlar.

Yeşil Kanatlı Ara Papağanı Genel Tanımları ve Özellikleri
Yaklaşık 90 cm ebatları vardır. Sümbül aralardan sonra ikinci en büyük papağan grubudur. Ağırlıklı olarak kırmızı renktedir. Yüz kısımları beyaz ve tüysüzdür. Bu beyaz kısımda yol yol kırmızı renkte ince hatlar vardır.

Kanatları mavi renktedir. Kanat ortası denilen kısımda yeşil olur. Kuyruk üstü kısmının yukarıda kalan yeri mavimsi bir tonda, diğer kısımları ise kırmızı renkte olur. Gözleri açık gri ve fildişi tonu arasında değişir.

En zeki Macaw türü olarak da bilinmektedir.

Yeşil Kanatlı Ara Papağanı Beslenme Şekiller – Ne Yerler ?
Yaşadıkları bölgeye has meyveler ve fındıkgillerle beslenirler. Özellikle bölgesel yetişen Uxi(Endopleura uchi), Jatoba(Hymenaea Spec.) ve Para fındığı(Bertholletia excelsa), en sık tükettikleri besinlerdir.

Yılın belli dönemlerinde bir çoğu gibi belli bölgelerdeki balçıklı dik ve su kenarlarına gidip(Tambopata ve Timpia en bildik bölgelerdir) bu balçıktan sindirim sistemlerinin ihtiyaç duydukları mineralleri alırlar. Bu ihtiyaç daha çok bulup yedikleri yem şekli ile ilişkilidir.

Evde beslenmeleri, diğer ara türleri ile aynıdır.

Yeşil Kanatlı Ara Papağanı Evcil olarak Bakımları ve Kafes Hayatı
Ebatlarını göz önünde bulundurduğumuzda, ev ortamında bakımının zor bir tür olduğunu anlarsınız. Kanatlarını açtığında 1 metre ye varan bir büyüklüğe ulaşır. Çok iyi bir uçucu olduğundan bakılacaksa sadece çok geniş alan içinde(ihtiyaç duyacağı kadar) yapılmış salmalarda bakılması gerekir.

Esaret altında ki bu türleri, her ne kadar tür bakımına ters bir davranışta olsa ortaya güzel renkler çıkması ve kârlı satışlar getirmesi sebebiyle diğer ara türlerinden olan Ara Ararauna gibi eşleştiriyorlar.

Bu türü, kırmızı ağırlıklı renkleri ve gaga rengi nedeniyle sıkça Macao türü ile karıştırılır. Oysaki bahsi geçen türde kanat üstü kapak denilen kısımları sarı olur. Yanaklarında ki beyaz olan tüysüz kısımda da kırmızımsı yol yol çizgiler yoktur.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular