Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Yorkshire Terrier

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Yorkshire Terrier küçük köpek grupları içerisinde ve kendi içerisinde her zaman için farklı özellikler sergileyen bir ırktır. Küçük boyutuna rağmen koruma içgüdülerine sahip olması sebebiyle sahibini aşırı şekilde korumak ister. Dünyada en çok beslenen köpek ırklarından biridir. İnsanlara karşı sonsuz bir güvene sahiptir. İnsanlara olan bu yakınlığından dolayı hem normal ev yaşantısına hem de apartman yaşantısına çok uygundur. Aynı zamanda sahibini hayatının merkezi haline sokar.

Temel Özellikleri
Yorkshire Terrierin belirgin özellikleri en cesur ve enerjik köpeklerden biri olmasıdır. En sevgi dolu köpek ırkı olmaları da köpek severler tarafından bilinir. Güzelliği ve görünüşü de küçük grup köpek ırklarının çoğundaki gibi bu ırkta vardır. Sadık olmaları da sahiplerini üzmemelerine neden olur.

Görünüş Ve Yapısı

Yorkshire Terrierin görünüşü küçük olmasından ziyade çok güler yüzlü ve uzun-yumuşak tüylerle dikkat çeker. Küçüklüğü ile tatlı gözüken bu ırk dünyanın en küçük ikinci köpek ırkıdır. Ortalama 3.5 kg bir ağırlıktadır. 18 cm uzunluğa sahiptir. En büyük özelliği ise tüylerinin yapısıdır. Çoğu köpek ırkından daha yumuşak ve uzun tüyleri vardır. Renkleri genellikle ten rengi veya açık kahverengi tonlarıdır. Boyun bölgelerinde siyah tüyler vardır. Burnu ufak ve siyahtır. Gözlerinin üstünü hafif örten tüyleri vardır. Göz rengi simsiyahtır. Ufak bir kuyruğa sahiptir.

Karakter Özellikleri
Yorkshire Terrier karakteri sahibine karşı cesur ve korumacı olma mizacıyla tanınır. Sahibine ya da kendisine karşı herhangi bir davranıştan hoşlanmazsa içgüdüsel olarak havlama ya da karşıdaki kişiyi ısırma ihtimali vardır. Onu en çok mutlu eden ve önem verdiği konu ise çok bağlı olduğu ailesidir. Hırçın olabilme durumu olduğu için dışarıda gezdirirken tasmasız bırakılmaması gerekir. Çocuklarla bir arada bırakılamamasının sebebi saldırganlık özelliği gösterebilme ihtimalidir. Yavru iken sosyalleştirilirse bu sorun ortadan kalkabilir.

Bakımı
Yorkshire Terrierin bakımı uzun ve sık tüylere sahip olduğundan dolayı sürekli ve düzenli bir taramayı gerekli kılar. Tüylerinin arasında pisliklerin kalmamasına dikkat edilmelidir. Tırnakları ise uzadıkça kesilmelidir.

Beslenme
Yorkshire Terrierin beslenmesi küçük sınıf köpek ırklarına uygun olan mamalarla sağlanmalıdır. Yağlı gıdalar verilmemelidir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular