Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Afrika Gri Papağanı – Timneh

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Timneh Afrika Gri Papağanı(Psittacus Erichatus Timneh)

Timneh Jakolar İçin En Çok Bilinen 3 Yanlış İnanış

Timnehlerin daha az konuştukları, yani konuşma kabiliyetlerinin kongolar kadar olmadığı düşünülür.

Genel olarak tüm özellikleri(buna konuşma yetenkleri de dahil) kongolarla aynıdır.

Timneh papağanı kongolara göre daha sönük kaldıkları düşünülür.

Timneh papağanları de kongolar kadar enerjik ve hareketlidirler. En az kongolar kadar oyuncu ve meraklıdırlar. Bu konuda da aralarında hiçbir fark yoktur.

Timneh papağanları daha yabani oldukları düşünülür.

Buda yanlıştır, çünkü gözlemlediğimiz ve edindiğimiz tüm bilgilerde hep şunu gördük; timneh papağanı, afrika gri papağanları kongolara göre çok daha çabuk sosyalleşen ve insana daha kolay alışığ güvenen jakolardır. Hatta kongolarda sık sık görülen birçok davranış bozukluğu olan tüy yolma da, timneh jako papağanları da bu kadar yaygın değildir. timneh jako papağanları insanlarla daha kolay uyum sağladıkları gibi davranışsal anlamda da daha tutarlı oluyorlar.

yalnız şunu özellikle belirtmek gerekir: Eğer seçtiğiniz papağan türü timneh jakosu ise işiniz diğer tür sahiplerine göre biraz daha zor olacaktır. Jakolar kendilerinde bulunan ve her zaman tercih sebebi olmalarına neden olan iyi özelliklerinin yanı sıra bakımı ve eğitimi daha zor türlerdir. Belki bunu ilk başta fark etmeye bilirsiniz. Fakat beraberliğiniz ilerledikçe bir jako sahibi olarak karşınıza çıkması ihtimal dâhilinde olan sorunlarla karşı karşıya kaldığınızda bunu daha iyi anlarsınız.

Timneh Jako Papağanı
Jakolarda davranış bozuklukları diğer papağanlara göre çok daha fazladır. Evcilleştiklerinde, hele de birçoğumuzda olduğu gibi eşsiz besleniyorlarsa kişiyi aşırı benimser. Bu da onları bir süre sonra bunalıma iter. Bu bunalım sonucunda çoğu aşırı agresiflik belirtileri göstermeye başlar. Isırma huyları oluşur ya da tutku halinde tüy yolup kendisine zarar verme eğilimine girer. İmkânlar el verse de keşke bunları alırken anlaştıkları ve farklı cinste oldukları sabitlenmiş eşleri ile alsak… Zira doğal hayatlarında da birçok papağan türü gibi monogam(tek eşli) olan jakolar, beraber oldukları eşleri ile bir saniye ayrılmayan hep yan yana olan türlerdir. Zaten ev ortamında sürü olarak kabul ettikleri ev halkından kendilerine eş seçtikleri kişi ile bu doğal ortamlarındaki diyaloğu yakalayamamak, onları bunalıma iten nedenlerin başında gelir. Çünkü ne kadar ilgili ve alakalı da olsa insan asla onların eşinin yerine geçemez. Bundan dolayı bir jako sahibi olarak ona, her zaman belli bir sistemde bakmalısınız. Sürekli ilgilenip değişen şartlarda ilgilenememek, aşırı serbest bırakmak ya da tam aksi durumlar, düzensiz ve seyrek eğitim, düzensiz ve yanlış beslemek size her daim sorun olarak geri dönecektir.

Timneh afrika gri papağanları çok kıskanç türlerdir. Sürüsü olarak gördüğü ev halkına ve ev ortamına katılacak olan her yeni pet ya da kişi, onlara alışana kadar sorun yaratacak ve bu sorunu da size kesin yansıtacaktır.

Son olarak, bir jakonun eğitim süreci hiç bitmez. Çünkü buna alıştıklarında, alışkanlıklarına bağlı olan bu türleri sürekli eğitmeniz gerekir. Yeni şeyler öğretmenin yanı sıra eski öğrettiklerinizi de sık sık tekrarladıkça birçok sorunun da önüne geçmiş olursunuz.

Doğal Hayattaki Yaşam Alanları
Psittacus erithacus erithacus’ların ana vatanı Ekvator böglesinde, tropik Afrika’dır.

Dağılım alanları ise; Fil Dişi adalarından Batı Kenya’ya ve Kuzey-Batı Tanzanya’dan, Gabun ve Kongo üzerinden Güneye doğru Kuzey Angolaya Principe(Prens Adaları ve Sao Tomê dahil) uzanmaktadır.

Biraz daha ufak ebatlara sahip olan alt türü Psittacus erithacus timneh ise daha çok Güney-Gine(Guniea),Sierra Leona, Liberia ve Fil Dişi adaları’nın Batı kesimi, Batı – Merkez Afrika, Gine Körfezi’nin(Sao Thomae, Princpe Adaları dahil) bazı adalarında yaşamaktadır.

Körfez Gine’deki Principe ve Fernando Poô adalarında yaşayan grup Psittacus Erithacus Princeps adı altında eskiden 3. alt tür oarak sınıflandırılmaktaydken, yeni dönemde artık bu gruptaki gri papağanlarda ana grup olan Psittacus Erithacus Erithacus dâhil edilmişlerdir.

Timneh Jako papağanları ilk etapta orman hayvanlarıdır. Genelde büyük sürüler halinde nehir kıyıları boyunca, mangov ağaçları bataklıklarından kıyıya yakın orman ve ormanlık alanlarda ve dağılım bölgesindeki savan kıyılarında barınırlar. Yalnız, beslenmesindeki ana malzemeyi oluşturan palmiye yağı sebebiyle onlara sıkça yerel yaşam alanlarındaki Hindistan cevizi tarlarlarında(2200 m. yükseklikte) rastlamak mümkündür.

Jako(Gri) Papağanların Günümüzdeki Durumları
Büyük yerleşim alanlarının içinde bulunan yerel bölgelerde ki türleri fazlaca tehdit altındadır. Buna neden olan ise, doğal yapının bozulmasından çok, yerel halk için ayrı bir gelir kaynağı temsil etmeleridir. Kaçak yakalanmalar ve kaçak satışlar, yerel halk için büyük bir kazanç kapısı olmaktadır. Avrupalı üreticiler başta alınmış çiftlerden her ne kadar nesil üretme konusunda başarılı olmuş olsa da, kaçak gelenlerin fiyatları daha uygun olduğundan, bu tehdit sürekliliğini korumaktadır. Özellikle tüm diğer türdaşları arasında, aşırı ileri seviyede olan taklit ve konuşma yetenekleri, akılcı cevaplar ve hareket kabiliyetleri, bu türü tüm dünyada papağan tercihlerinde en baş sıraya oturttu. Bu da nüfusun gittikçe azalmasına, hatta birçok bölgede yok olmasına neden olmaktadır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular