Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Ak çaylak kuşu

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Açık gri ve beyaz renkli küçük bir yırtıcıdır.Başı iridir.Kanat önünde büyük bir siyahlık vardır.Kuyruğu küt ve kasılı kısadır.Genci daha kahverengidir.Sıkça havada asılı kalır,
süzülürken kanatlarını yukarı kaldırır ve el bileğinden arkaya kıvrılır.
Ak çaylak:

Tanımı:Kanat açıklığı 80-90cm,boyu 30-35 cme ulaşır,ağırlığı yaklaşık 240g kadardır.
Üst tarafındaki tüyler gri veya mavigridir,geri kalan tüylerinin büyük bölümü beyazımsıdır.
Omuz kısımları,kanat uçları ve göz çevresi siyahımsı koyugridir.
Kanatlar belirgin bir şekilde sivri uçludur.
Büyükbaşında kanca şeklinde siyahımsı bir gaga vardır.
Gözçevresindeki deri sarımısıdır,irisi ise koyu turuncu renktedir.
Bacakları güçlü tüysüz sarı pençelerine kadar beyaz tüylerle kaplıdır.

Alt türleri:
Elanus caeruleus sumatranus - Sumatra
Elanus caeruleus hypoleucos - Endonezya, Malaysia
Elanus caeruleus caeruleus - Afrika

Habitatı
Batı Palearktik'te ılıman bölgeler,Akdeniz ve sabtropik ovalar ve yaylalar dışında Asya kıtasında neredeyse 1600 metrelere dek gözlenir.Yarı çöl, kurak steplerden geniş düzlük ve vadiler dahil nehir kollarına yakın ormanlıklar, savanalar, çalılık ve ormanlık alan sınırlarına dek kesintisiz ormanlıklardan çeşitli yükseltide dağlık alanlara dek yayılırlar.
Yayılışı
Afrika nın geniş alanlarında, Güneydoğu Asya ve GüneyAvrupâ da İber yarımadasına yayılmıştır.(Iberischen Halbinsel verbreitet).
Asyada Endonezya,Hindistan,Sri Lanka, Yeni Gine ve Endonezya'da rastlanır.
Afrika da Cezayir,Fas Suriye ve Mısır da yayılmışlardır.Daha küçük populasyonlar İspanya nın güneyinde ve Portekizdedirler.
Tercih ettikleri alanlar,stepler,açık araziler ,seyrek ağaç ve çalı savanalarıdır.

Beslenme
Beslenmesi:Küçük memelilerin yanında,sürüngenler ve yumurta.Arada çeşitli böceklere de hayır demez.Küçük ötücü kuşları da avladıkları gözlemlenmiştir.Avını ya yüksekçe bir yerde bekler veya havada arayarak havada asılı kalarak da arayabilir.Avını genellikle güvenilir yüksek ağaçların tepesinde yada yüksek direklerde yerler.
Avı yerken genelde gölge olsun da diğer yırtıcılar görmesin diye kendi gölgesinde yer.Ayrıca avını avın vücut sıcaklığı soğumadan yemeğe çalışır.
Biyolojisi
Biyolojisi ve üreme:
Ak çaylaklar monogamdırlar ve eşlerine ömür boyu sağdıktırlar.
Yuvalarını ağaçlara veya büyük çalılıklara dallardan ve çalı çırpı ile yaparlar.
Yuvalar alçaktadırlar ve diğer yırtıcı yuvalarına benzerler.
Güneyavrupada çiftleşme ve kuluçka dönemi Şubat-Mart ayları arasında başlar.
Afrika ve Güneyasyadaki çiftleşme dönemi farklılık gösterebilir.
Dişiler iki üç gün aralıkla üzeri kahverengi benekli benekli 39x31mm ebadında beyaz yumurtaları yuvaya bırakır .
Kuluçka süresi 25 ila 28 gün arasında değişir,dişi tek başına kuluçkayayatar.
Erkek de bu arada beslenme ve koruma görevini üstlenir.
Yavrulara ebeveynler birlikte bakarlar,yavruların beslenmeleri ebeveynlerinin ağızlarına kusması şeklindedir.
Yavrular 20 günlükken tüylenir 32-35 gün yuvada kalır. Ebeveynlerinden farklı olarak irisleri sarı ve tüyleri grikahve veya kahverengidir.
Göçü
Son yıllarda Göksu deltasında kışladığı düşünülmekteydi.Bu yıl yurdumuzda kışladığı tespit edilmiştir.
Genellikle bölgesinde kalıcı., en azından batı Palearktik bölgelerde. Ancak tropik alanlarda, örnek Hindistan'da bazen az ya da hiç görülmediği alanlarda kalabalık sayılarla birkaç yıl görülüp tekrar gözden kaybolurlar.Afrika'nın tropik alanlarında, batı bölgelerinde dönemsel olarak var olmasına karşın, doğu Afrika'da av olarak seçtiği kemirgen ve böcek bolluğuna göre ölçülebilecek göçmen olarak görülebilir.
Popülasyonu
Fas 100- 500 çift , Cezayir Nadir, Tunus 15-20 çift, Mısır 1000 çift ya da birkaç bin, Portekiz 100- 1000 çift ,İspanya 1000 çift

Ak çaylaklar henüz nesli tükenmek tehlikesi altında olmamasına rağmen iber yarım adasındaki popülasyonda azalma görülmektedir.Günybatı Avrupadaki popülasyonun 2000 çift civarında olduğu tahmin edilmektedir.Bunun nedenleri doğal yaşama alanlarının yok edilmesi,tarım ilaçlamaları ve tarım alanlarının yok edilmesi .
Davranışları
Direklere ve tellere konar,alacakaranlıkta hareketlenir.Genelde avlanmadığı durumlarda yüksek dallarda yada direklerde tüneyerek beklerler.
Genellikle yanlız ya da çift olarak yaşarlar. Bazı yıllarda doğu Afrika'da kemirgen patlaması, çekirge istilası ya da step alanların yangınlarında büyük rakkamlarda toplanarak avlanmaya yönelik hareket ederler.2.6 km2'lik bir yuva çevresi hava sahasını kullanırlar.Yuvada yavru olduğunda diğer yırtıcılara karşı sürekli savunmadadırlar.
Davranışlarına yönelik az bir çalışma mevcuttur.Dişi ve erkeğin tünedikleri sırada defalarca kuyruk tüylerini aynı anda havaya kaldırıp, kanatları düşük tutulurken yavaşça indirmeleri dikkat çeker.Üreme döneminde ise erkeğin gün boyu tünediği daldan sürekli ötmeyi sürdürüp bunu diğer türlerin tamamen sessizliğe büründüğü güneş batışı sonrasıda devam ettirmesi gözlemlenmiştir.Oldukça yükseklere çift olarak çıkmak ve geniş daireler çizmek gibi benzer Atmacagillere has davranış bilinmektedir. Yumurtlama sonrası ya da yavru çıktıktan sonra dişinin avlanmış erkek'ten havada pençelerini uzatarak av almasıda tipik bir davranıştır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular