Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Ak mukallit

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Ak Mukallit (Iduna pallida), Kuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, sazkamışçınları (Acrocephalidae) familyasındandır. Elaeica, reiseri, pallida, laeneni ve alulensis olmak üzere beş alt türü mevcuttur. Batı Ak Mukalliti (Iduna opaca) ile türdeş olduğu düşünülmüş ama yakın zamanda gerçekleştirilen çalışmalarla bu iki tür arasında mitokondriyal DNA, ses, davranış ve morfoloji farklılıkları bulunduğu doğrulanmıştır.
Ak Mukallit, düz ve belirgin şekilde açık renklidir. Üst tarafları ağırlıklı olarak grimsidir. Kanat ve kuyruk biraz daha koyu tondadır. Alt taraflar ise kirli beyazdır. Sonbaharda üst tarafı kahverengiye yaklaşır.
Yumuşak başlı bir yüz ifadesi vardır. Kaş hemen gözün üst önünde sonlanır. Tepe tüylerini zaman zaman kabartır. Göz pınarı koyudur.
Gaga oldukça uzun ve sivridir. Alnı düzdür. Gaganın üst kısmı siyah, altı ise donuk turuncu renktedir. Bacakları duman rengidir.
Kuyruk görece uzun ve kare sonludur. Kuyruk kenarları grimsi beyazdır. Primer projeksiyonu orta uzunluktadır.
Tipik olarak 'tak' ötüşü ile birlikte kuyruğunu aşağı yönlü oynatır.


Habitatı
Kapalı orman dışında her türlü ağaçlık ve çalılık arazide, park ve bahçelerde bulunur. Genellikle yakınında su bulunan alanları tercih eder. Yuvasını ağaçlara ve uzun çalılara kurar.
Parklar, bahçeler, nehir kenarı kavaklıklar, göl kenarı uzun çalılıklar, meyve bahçeleri, genç çam ağaçları ile meşe, gül, süpürge çalısı ve akasya makilikleri sıkça görüldüğü yerlerdir.
Ayrıca Ilgın ağacı (Tamarix) ile kuvvetli bir bağı vardır. 2400 metrelik yükseltiye kadar görülebilir.
Yayılışı
Ak Mukallit Ilıman iklimli ve dönence altı yaşam alanları için yaz göçmenidir.
Balkanlar’dan başlayıp Türkiye, Orta Doğu, Kafkaslar, Iran ve Afganistan boyunca geniş bir alanda ürer. Afrika’da ise Güney Fas, Cezayir, Tunus, Kuzey Libya ve Kuzey Nijerya’da sahra çölü boyunca vahalarda, Nil deltasının batısında ve Batı Mısır’ın dağınık vahalarında ürer. Atlas Dağları, Batı Ak Mukalliti ile aralarında coğrafi sınır oluşturur.
Orta ve Doğu Afrika’da ve Arap Yarımadası’nın güneybatısında kışlar. Üreme alanlarından Temmuz-Eylül aylarında ayrılıp Nisan-Mayıs aylarında geri dönüş yapar.
Batı Avrupa için rastlantısal bir türdür. Ülkemizde en yaygın bulunan mukallit türüdür.
Beslenme
Ağırlıklı olarak böcek, örümcek, yusufçuk, çekirge, termit ve kurtçuk gibi omurgasızlarla beslenir. Yaz sonuna doğru dut, böğürtlen incir gibi yumuşak meyveleri de yer. Göç dışında genellikle yüksek seviyelerde beslenir.
Biyolojisi
Üreme döneminde, nadiren de olsa, yumurtalarının arasına Guguk kuşunun yumurta bıraktığı gözlemlenmiştir.
Göçü
Alt türlerden 'elaeica' uzun mesafe göçmenidir. Yunanistan, Balkanlar, Türkiye, Orta Doğu, Arap Yarımadası’nın güneyi ve Orta Asya’yı kapsayan geniş bir alanda ürer. Kışlamak için orta ve doğu sahra çölünün güney bölümündeki yarı kurak bölgeye göç eder.
Afrika’nın kuzeyinde üreyen 'reiseri' ve 'pallida' alt türleri kışlamak için sahra çölünün güney bölümündeki yarı kurak bölgeye göç ederler.
Sahra altı bölgede üreyen 'laeneni' ve 'alulensis' alt türleri ise yerleşiktir veya sadece kısa mesafe göç ederler.
Üreme alanlarından Temmuz-Eylül aylarında ayrılıp Nisan-Mayıs aylarında geri dönüş yapar.
Popülasyonu
Avrupa popülasyonu 3,260,000-6,560,000 çift veya 6,510,000-13,100,000 yetişkin birey olarak tahmin edilmektedir. Avrupa popülasyonu, toplam popülasyonunun %30’luk kısmı olduğu kabaca tahmin edilerek dünya popülasyonu 21,700,000-43,600,000 yetişkin birey olarak hesaplanmıştır. Ancak bu tahminin doğrulanması gerekliliği söz konusudur.
Popülasyon trendi, azalma yönünde bir kanıt veya önemli bir tehdit bulunmaması nedeniyle stabil olarak değerlendirilmektedir.
Davranışları
Ağaçlarda dolaşırken ve öterken kuyruğunu oynatır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular